Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

KUKE: W styczniu wzrosła liczba upadłości

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 01-02-2013, 13:23
Ze styczniowych danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego wynika, i sądy gospodarcze ogłosiły upadłość - 86 firm. Było to o 7,5% więcej firm niż w grudniu, w którym zanotowano 80 upadłości oraz 30,3% więcej ni w styczniu 2012 r., w którym to zanotowano 66 takich zdarzeń - informuje KUKE.

Została utrzymana tendencja wzrostowa ilości upadłości. Niepokojący poziom bankructw można zaobserwować w branżach: budowlanej, meblarskiej oraz produkcji metali.

Ostatnia publikacja Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie wstępnych szacunków dynamiki PKB w 2012 r. potwierdza, że sytuacja w gospodarce jest aktualnie trudna, co będzie przekładało się na realizację prognozy KUKE S.A., i w całym roku liczba upadłości przekroczy 1300 i wyniesie około 1313 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 49,7% więcej niż w roku ubiegłym. Z oficjalnych danych gospodarczych GUS (m.in.: PKB, produkcja sprzedana przemysłu, zatrudnienie, płace) można wnioskować, i szczyt upadłości przesunie się z pierwszych dwóch kwartałów 2013 r. na połowę roku. Ustabilizowanie sytuacji oraz ewentualną poprawę przewiduje się w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku. Pozytywnym symptomem jest wkroczenie Rady Polityki Pieniężnej na ścieżkę obniżania stóp procentowych.

Powinno to pomóc firmom zdobyć finansowanie swojej działalności jak i zwiększyć popyt na ich wyroby. Dla polskich przedsiębiorców czynnik zagrożenia stanowią problemy strefy euro, w szczególności niepokój rodzą kolejne korekty w dół prognozy dynamiki PKB Niemiec, będących odbiorcą ok. 25% polskiego eksportu. W sytuacji kryzysu na rynkach strefy euro szansą jawi się rynek rosyjski, notujący relatywnie dużą dynamikę wzrostu wymiany handlowej z Polską.

W ostatnim miesiącu udział firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej w liczbie podmiotów, których upadłość ogłoszono wynosił 24%. Jest to wyższy poziom w stosunku do notowanego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Średni poziom udziału tych firm w ogóle upadłości plasował się na poziomie około 22%. W ostatnim miesiącu 21 osób zakończyło prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej ze względu na niewypłacalność. Było to o 16% mniej ni w grudniu, w którym upadło 25 takich firm, lecz o 50% więcej ni w styczniu 2012 r. kiedy upadło ich 14.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!