Kurs na innowacje
- Autor: PAP
- Data: 08-12-2015, 14:26
Projekt ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (angielskie re-use) przedłożył minister cyfryzacji.
Prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego ma umożliwić przedsiębiorcom wykorzystywanie pozyskanych informacji i danych do tworzenia nowych produktów i usług, np. aplikacji na smartfony i komputery. Przykładem już działającego takiego ponownego wykorzystania informacji publicznej są popularne wyszukiwarki połączeń autobusowych i tramwajowych w dużych miastach, takie jak jakdojade.pl, które powstały w oparciu o zgodę na przetwarzanie rozkładów jazdy i tras poszczególnych linii.
Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa dyrektywę 2013/37/UE, która powinna była zostać implementowana do polskiego porządku prawnego do 18 lipca 2015 r. Nowe prawo ma zastąpić część przepisów obecnej ustawy o dostępie do informacji publicznej, regulującej dziś udostępnianie danych m.in. przez urzędy.
Jak czytamy w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu, w projekcie ustawy uwzględniono kluczową zasadę, że wszystkie dokumenty udostępniane przez organy sektora publicznego mogą być ponownie wykorzystywane do dowolnych celów komercyjnych lub niekomercyjnych, chyba że są zabezpieczone prawami własności intelektualnej osób trzecich. Zasada ta funkcjonuje w ustawie z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Ponadto, ustawodawca wziął pod uwagę różnicę między prawem dostępu do informacji publicznej a prawem do dalszej eksploatacji takiej informacji. Dostęp do informacji publicznej jest realizacją zasady jawności, wyrażonej w art. 61 konstytucji. Prawo do informacji jest uważane za jedno z podstawowych praw człowieka. Natomiast w odniesieniu do ponownego wykorzystywania informacji publicznej nacisk położono na jego gospodarczy i społeczny charakter.
Do projektu ustawy wprowadzono pojęcia: "informacja sektora publicznego" i "ponowne wykorzystywanie" takiej informacji. Informacja sektora publicznego - to każda treść lub jej część - niezależnie od sposobu utrwalenia (postać papierowa, elektroniczna, dźwiękowa, wizualna, audiowizualna) - będąca w posiadaniu podmiotów, które ją udostępniają lub przekazują do ponownego wykorzystywania. Ponowne wykorzystywanie - to wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego w celach komercyjnych lub niekomercyjnych (innych niż pierwotny publiczny cel), dla których zostały wytworzone.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Nowoczesny zakład spożywczy
Pomorska SSE wprowadza wsparcie dla innowacyjnej firmy
-
Wzrosła liczba zgłoszeń patentowych w Polsce
-
Żabka: Innowacje stają się rzeczywistością
-
Nowy cel redukcji CO2 nie może doprowadzić do utraty konkurencyjności przez UE
-
MFiPR: 40 mln zł z UE na innowacje w branży rolno-spożywczej
-
Morawiecki: Za wieloma wynalazkami stoi państwowy grant
-
EEC 2019: w branży spożywczej małe firmy innowacyjne i start-upy jeszcze nie dojrzały do konsolidacji
-
Perfetti Van Melle: Jak wprowadzić na rynek innowacyjny produkt i przetrwać? Nie można iść na skróty
-
Ardanowski: Żywność regionalna i tradycyjna jest dziś innowacją
-
Polacy opracowali laser do nacinania kiełbasy na grilla (wideo)
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (1)
Finansowanie dla biznesu, innowacje dla firm, dotacje: artmetic.pl
Odpowiedz