Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Biznes i technologie

Mała liczba imigrantów barierą rozwoju polskiej gospodarki?

  • Autor: PAP (op. AT)
  • Data: 09-02-2022, 15:47
Mała liczba imigrantów, w obliczu starzenia się społeczeństwa, może stać się barierą dla gospodarki - ostrzega Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W 2030 r. imigranci w Polsce będą stanowić ok. 1 proc. osób w wieku produkcyjnym.
Mała liczba imigrantów barierą rozwoju polskiej gospodarki?
W 2030 r. imigranci w Polsce będą stanowić ok. 1 proc. osób w wieku produkcyjnym. fot. unsplash

Co zachęciłoby cudzoziemców do pracy w Polsce?

Autorzy raportu wskazali, że cudzoziemcy chętniej podejmowaliby w Polsce pracę, gdyby wprowadzono regulacje ułatwiające im podjęcie zatrudnienia oraz nostryfikację dyplomów. Powołując się na dane Eurostatu napisali, że w 2030 r. stali imigranci, którzy napłynęli od 2018 r., będą stanowić około 4 proc. osób w wieku produkcyjnym na Węgrzech i w Czechach oraz ok. 1 proc. w Polsce i na Słowacji. Wskazano, że migracje dla Polski będą miały znaczenie szczególne, przede wszystkim ze względu na starzenie się społeczeństwa. Ich brak może stać się z czasem trwałą barierą wzrostu gospodarczego. "Według prognoz opracowanych przez Europejski Urząd Statystyczny w perspektywie do 2050 r. ludność Polski zmniejszy się o blisko 10 proc. i wynosić będzie ok. 34,7 mln" - wskazali.

Z raportu PARP wynika, że w 2020 r. wydano w Polsce ok. 406,5 tys. pozwoleń na pracę, czyli o 38,2 tys. mniej niż rok wcześniej. Wskazano, że pracodawcy, którzy uzyskiwali zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, prowadzili działalność gospodarczą głównie w sekcjach PKD: budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, administrowanie i działalność wspierająca oraz transport i gospodarka magazynowa. W 2020 r. najsilniejszy spadek liczby zezwoleń na pracę odnotowano w budownictwie (spadek o 17,4 tys.), z kolei największy wzrost nastąpił w sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (wzrost o 2,8 tys.).

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!