Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Biznes i technologie

Marnowanie żywności – problem, który dotyczy każdego z nas

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 27-11-2019, 16:11
W Europie wyrzuca się średnio ok. 179 kg żywności/osobę rocznie. Szacuje się, że w samej Polsce wynik ten wynosi aż 235 kg, gdzie do kosza najczęściej trafia aż 50 % kupionego pieczywa oraz 1/3 warzyw i wędlin. Skutki takiego marnotrawstwa odbijają się nie tylko na domowym budżecie, ale wiążą się ze znaczącymi stratami cennych zasobów, takich jak grunty, woda oraz energia. To, co kupujemy i w jakich ilościach, ma realny wpływ na środowisko naturalne oraz postępujące globalne ocieplenie.
Marnowanie żywności – problem, który dotyczy każdego z nas
fot. shutterstock

Wpływ marnowania żywności to nie tylko zużycie wody i gruntów.  Łańcuch rolno-żywnościowy czyli produkcja, przetwarzanie, transport i przechowywanie odpowiada za ok. 20 % emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Powstający w czasie gnicia żywności metan, jest prawie dwudziestokrotnie bardziej szkodliwym gazem cieplarnianym niż CO2. Ponadto, produkcja żywności wymaga dużych nakładów ze strony środowiska, głównie wody i energii, które są marnotrawione wraz z wyrzuconą żywnością, np. wyrzucenie do kosza 1 kg wołowiny wiąże się ze zmarnowaniem od 5 do 10 ton wody zużytej na jej wyprodukowanie. Żywność jest marnowana na każdym etapie produkcji i łańcucha dostaw, a także na etapie konsumpcji. Dlatego nasze codzienne decyzje konsumenckie mają tak ogromne znaczenie. Jednak, jak mówi dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB -  Samo unikanie strat to za mało, aby rozwiązywać współczesne i przyszłe problemy. Niezwykle istotne jest również wykorzystanie potencjału drzemiącego w powstałych odpadach, aby mogły zostać ponownie wykorzystane m. in. w procesie recyklingu, jako alternatywne źródło energii czy biomasa.

Marnotrawstwo żywności w całym łańcuchu - od produkcji po konsumenta - staje się coraz poważniejszym problemem w Europie. Jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również nieuzasadnione ekonomicznie i niemoralne. Jak podaje Komisja Europejska  1,3 miliarda ton żywności, czyli jedna trzecia żywności na świecie nie jest spożywana. Taka suma żywności mogłaby wystarczyć na wyżywienie 3 bilionów ludzi rocznie, a to czterokrotnie więcej niż liczba ludzi głodujących na świecie.

Dalsza część artykułu (80%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (14)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ala 2020-09-23 17:32:15

    A ja pakuję - nie marnuję. Dzięki zgrzewarce próżniowej Food Saver. Polecam każdemu, komu ten temat jest bliski. Super sprzęt!

    Odpowiedz
    • Julita 2020-10-28 21:29:24

      Ja też jej używam! Jest świetna, wszystko szczelnie pakuje, a ja dzięki niej nie marnuję jedzenia.

      Odpowiedz
      • Wiki 2020-11-29 21:32:21

        Zgadzam się, jest niezawodna. Pakuję w nią mięso, sery, a także sosy!

    • Asia 2021-01-03 19:12:42

      Jest świetna! W te święta pomogła nam zaoszczędzić jedzenie - nic się nie zmarnowało!

      Odpowiedz
  • Maksym Scheibe 2021-01-26 01:42:22

    Ktoś tu jebnął trollketingiem XD

    Odpowiedz
  • Irenka 2021-02-01 07:28:20

    Ja Food Saver mam od córki już kilka miesięcy i świetnie się sprawdza w domowej kuchni.

    Odpowiedz
  • Iza 2021-02-16 19:54:19

    Ja najbardziej polecam Food Saver. Doskonała sprawa, świetnie działa i jedzonko dalej pyszne.

    Odpowiedz
  • Luśka 2021-04-29 23:12:15

    Food Saver pozwala mi oszczędzać jedzenie i miejsce w lodówce. świetny sprzęt, wart swojej ceny. Polecam gorąco!

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!