Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Maspex: 20 przejęć w ciągu 26 lat!

  • Autor: Paulina Piwowarek
  • Data: 07-11-2021, 10:36
Przejęcia CEDC to niewątpliwie krok milowy dla Grupy Maspex od pamiętnego przejęcia Agros-Nova w 2014 roku. Jakie przejęcia sfinalizowała grupa od 1996 roku?
Maspex: 20 przejęć w ciągu 26 lat!
Maspex zrealizował 20 przejęć na rynku spożywczym; fot. mat.pras.

Od 26 lat Grupa Maspex zrealizowała 20 przejęć, w tym wiele spektakularnych, które zbudowały potęgę firmy i mocno wpłynęły na kształt rynku spożywczego w Europie Środkowo-Wschodniej. 

20 przejęć Grupy Maspex

1. Przejęcie w 1996 r. spółki Polska Żywność i wejście w segment soków z marką Kubuś, dzięki której soki marchwiowe przestały być rynkową niszą. Firma szybko stała się liderem tego segmentu, pokonując Bobo Fruta. 

2. Zakup w 1999 r. firmy Tymbark - milowy krok dla firmy. Transakcja ta ugruntowała pozycję Maspeksu na rynku soków, nektarów i napojów owocowych.

3. W 2000 r. roku Maspex odkupił 80 proc. udziałów w firmie Anin ze Skoczowa — największym w kraju producencie śmietanki do kawy (marka Cremona). Mniejszościowy pakiet udziałów Maspex przyjął już we wrześniu 1999 roku.

4. W 2001 roku Maspex kupił 87,5 proc. wartości rozlewni wód mineralnych Multivita. W lipcu 2002 Maspex wykupił od Multico pozostałe udziały w spółce, stając się jej jedynym właścicielem. W 2003 Maspex sprzedał 100% udziałów w "Multivicie" firmie The Coca-Cola Company.

5. W marcu 2003 Grupa Maspex zakupiła spółkę Lubella, poszerzając tym samym swoją ofertę o makarony, płatki śniadaniowe, kasze i mąki. 

6. We wrześniu tego samego roku (2003) Grupa kupiła akcje spółki Polski Lek – producenta preparatów witaminowych i tabletek musujących.

7. i 8. W 2004, w grudniu grupa zakupiła część Walmarku, firmy zajmującej się produkcją soków na rynek czeski i słowacki oraz wszystkie udziały firmy Olympos – węgierskiego producenta soków, nektarów i napojów owocowych.

9., 10 i 11. W 2005 grupa nabyła udziały w: Plusssz Vitamin Kft, Apenta (marka węgierskiej wody mineralnej) oraz Queen’s – bułgarskiego wytwórcy soków.

12. W 2007 roku w Rumunii Maspex przejął udziały firmy Arnos – producenta makaronów.

13. W 2008 do Grupy dołącza firma Mark IV – producent napojów w Rosji.

14. W 2012 r. Tymbark Maspex Romania, spółka należąca do Grupy Maspex Wadowice, zakupiła firmę Pan Group, która posiada znane na rumuńskim rynku spożywczym marki produktów m.in. marki krakersów Salatini i precli Capollini, jak również linie produkcyjne do ich wytwarzania.

15. W 2013 upadły producent makaronów Malma wszedł w skład Grupy Maspex, która kupiła markę i maszyny. Nieruchomości firmy pójdą z kolei do Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

16. W 2015 Grupa Maspex sfinalizowała transakcję zakupu wybranych aktywów firmy Agros Nova z dwoma zakładami w Łowiczu i Wąsoszu Dolnym i markami Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fructus, Tarczyn, DrWittt.

17. W 2016 roku spółka zakupiła spółkę Rio Bucovina, rumuńskiego producenta wody mineralnej.

18. W 2017 roku nastąpiła kolejna akwizycja – Maspex zakupił spółkę Aquarex AD, produkującą naturalną wodę mineralną Velingrad w zakładzie w Bułgarii.

19. W 2017 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów zgodził się na przejęcie przez Grupę Maspex kontroli nad spółką Sequoia. Sequoia produkuje i sprzedaje suplementy diety, preparaty z witaminami oraz produkty do pielęgnacji oczu i wspomagające odchudzanie. Spółka specjalizuje się w wyrobach farmaceutycznych dla najbardziej wrażliwych grup konsumentów – niemowląt i dzieci oraz kobiet w ciąży. Po tej transakcji do Maspeksu należy 100 proc. udziałów tej firmy (w 2015 roku Grupa kupiła 44 proc. udziałów w Sequoi).

20. 2021 rok - CEDC! Czytaj: Maspex wchodzi w alkohole. Przejmuje CEDC od Roust Corporation

Maspex - co jeśli nie przejęcia?

Ciekawić mogą 2 przerwy w historii akwizycji Maspeksu: 2008-2012, kiedy to spółka w 2010 roku Grupa weszła w kategorię napojów energetycznych poprzez rozpoczęcie współpracy z Fundacją „Równe Szanse” i Dariuszem Tigerem Michalczewskim. Dzięki zawartej umowie Maspex uzyskał wyłączną licencję do używania oznaczenia Tiger i wykorzystywania wizerunku boksera w promocji Tiger Energy Drink. Wiązało się o jednak z długą batalią sądową z rywalem współpracującym wcześniej z fundacją boksera - spółką FoodCare i walką o rynkowe udziały z nowym napojem Wiesława Włodarskiego - Black Energy Drink.

Czym była spowodowana ostatnia przerwa akwizycyjna 2017-21? Zapewne ogromnymi inwestycjami w marki i zakłady produkcyjne, jakie poniósł Maspex. Zainwestowano setki milionów złotych także w przejętą Agros-Novę. Ostatnie miesiące ciszy w dziale M&A grupy mogły być także spowodowane niepewnym czasami pandemii.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!