Maspex: 20 przejęć w ciągu 26 lat!
- Autor: Paulina Piwowarek
- Data: 07-11-2021, 10:36

Od 26 lat Grupa Maspex zrealizowała 20 przejęć, w tym wiele spektakularnych, które zbudowały potęgę firmy i mocno wpłynęły na kształt rynku spożywczego w Europie Środkowo-Wschodniej.
20 przejęć Grupy Maspex
1. Przejęcie w 1996 r. spółki Polska Żywność i wejście w segment soków z marką Kubuś, dzięki której soki marchwiowe przestały być rynkową niszą. Firma szybko stała się liderem tego segmentu, pokonując Bobo Fruta.
2. Zakup w 1999 r. firmy Tymbark - milowy krok dla firmy. Transakcja ta ugruntowała pozycję Maspeksu na rynku soków, nektarów i napojów owocowych.
3. W 2000 r. roku Maspex odkupił 80 proc. udziałów w firmie Anin ze Skoczowa — największym w kraju producencie śmietanki do kawy (marka Cremona). Mniejszościowy pakiet udziałów Maspex przyjął już we wrześniu 1999 roku.
4. W 2001 roku Maspex kupił 87,5 proc. wartości rozlewni wód mineralnych Multivita. W lipcu 2002 Maspex wykupił od Multico pozostałe udziały w spółce, stając się jej jedynym właścicielem. W 2003 Maspex sprzedał 100% udziałów w "Multivicie" firmie The Coca-Cola Company.
5. W marcu 2003 Grupa Maspex zakupiła spółkę Lubella, poszerzając tym samym swoją ofertę o makarony, płatki śniadaniowe, kasze i mąki.
6. We wrześniu tego samego roku (2003) Grupa kupiła akcje spółki Polski Lek – producenta preparatów witaminowych i tabletek musujących.
7. i 8. W 2004, w grudniu grupa zakupiła część Walmarku, firmy zajmującej się produkcją soków na rynek czeski i słowacki oraz wszystkie udziały firmy Olympos – węgierskiego producenta soków, nektarów i napojów owocowych.
9., 10 i 11. W 2005 grupa nabyła udziały w: Plusssz Vitamin Kft, Apenta (marka węgierskiej wody mineralnej) oraz Queen’s – bułgarskiego wytwórcy soków.
12. W 2007 roku w Rumunii Maspex przejął udziały firmy Arnos – producenta makaronów.
13. W 2008 do Grupy dołącza firma Mark IV – producent napojów w Rosji.
14. W 2012 r. Tymbark Maspex Romania, spółka należąca do Grupy Maspex Wadowice, zakupiła firmę Pan Group, która posiada znane na rumuńskim rynku spożywczym marki produktów m.in. marki krakersów Salatini i precli Capollini, jak również linie produkcyjne do ich wytwarzania.
15. W 2013 upadły producent makaronów Malma wszedł w skład Grupy Maspex, która kupiła markę i maszyny. Nieruchomości firmy pójdą z kolei do Górnośląskiego Parku Przemysłowego.
16. W 2015 Grupa Maspex sfinalizowała transakcję zakupu wybranych aktywów firmy Agros Nova z dwoma zakładami w Łowiczu i Wąsoszu Dolnym i markami Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fructus, Tarczyn, DrWittt.
17. W 2016 roku spółka zakupiła spółkę Rio Bucovina, rumuńskiego producenta wody mineralnej.
18. W 2017 roku nastąpiła kolejna akwizycja – Maspex zakupił spółkę Aquarex AD, produkującą naturalną wodę mineralną Velingrad w zakładzie w Bułgarii.
19. W 2017 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów zgodził się na przejęcie przez Grupę Maspex kontroli nad spółką Sequoia. Sequoia produkuje i sprzedaje suplementy diety, preparaty z witaminami oraz produkty do pielęgnacji oczu i wspomagające odchudzanie. Spółka specjalizuje się w wyrobach farmaceutycznych dla najbardziej wrażliwych grup konsumentów – niemowląt i dzieci oraz kobiet w ciąży. Po tej transakcji do Maspeksu należy 100 proc. udziałów tej firmy (w 2015 roku Grupa kupiła 44 proc. udziałów w Sequoi).
20. 2021 rok - CEDC! Czytaj: Maspex wchodzi w alkohole. Przejmuje CEDC od Roust Corporation
Maspex - co jeśli nie przejęcia?
Ciekawić mogą 2 przerwy w historii akwizycji Maspeksu: 2008-2012, kiedy to spółka w 2010 roku Grupa weszła w kategorię napojów energetycznych poprzez rozpoczęcie współpracy z Fundacją „Równe Szanse” i Dariuszem Tigerem Michalczewskim. Dzięki zawartej umowie Maspex uzyskał wyłączną licencję do używania oznaczenia Tiger i wykorzystywania wizerunku boksera w promocji Tiger Energy Drink. Wiązało się o jednak z długą batalią sądową z rywalem współpracującym wcześniej z fundacją boksera - spółką FoodCare i walką o rynkowe udziały z nowym napojem Wiesława Włodarskiego - Black Energy Drink.
Czym była spowodowana ostatnia przerwa akwizycyjna 2017-21? Zapewne ogromnymi inwestycjami w marki i zakłady produkcyjne, jakie poniósł Maspex. Zainwestowano setki milionów złotych także w przejętą Agros-Novę. Ostatnie miesiące ciszy w dziale M&A grupy mogły być także spowodowane niepewnym czasami pandemii.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Paweł Jaruga: Chciałbym żeby Polacy na nowo zainteresowali się agrestem (wywiad)
-
Marki Grupy Maspex wspierają niemarnowanie warzyw i owoców
-
Grupa Maspex wydała 250 mln zł na działania proekologiczne
-
Maspex rezygnuje z dodawania cukru. Nie tylko w produktach dla dzieci
-
Maspex wprowadza Antybaton i Owsiankę w opakowaniach pouch
-
Grupa Maspex: Drożejące surowce oznaczają podwyżki cen produktów
-
Jak Maspex wylicza ślad węglowy?
-
Maspex na EEC: Niepewność na rynku zbóż zostanie z nami na dłużej
-
Tiger promowany w nowym teledysku Young Leosi
-
Inwestorzy bez granic. Grupa Maspex i Coca Cola w prestiżowym gronie
komentarze (0)