Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

MF będzie opracowywać dwuletnią prognozę wydatków i dochodów

  • Autor: PAP
  • Data: 04-07-2017, 17:40
Resort finansów będzie opracowywał średniookresowe ramy budżetowe - dwuletnią prognozę wydatków i dochodów, zinstytucjonalizowane mają zostać przeglądy wydatków ze środków publicznych. Zmiany mają wzmocnić mechanizmy stabilizujące finanse publiczne.

Zmiany takie mają się znaleźć w projektowanej przez resort finansów nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Informacja na ten temat znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Wyjaśniono, że w lipcu 2016 r. rząd przyjął założenia reformy systemu budżetowego. Określiły one kierunki niezbędnych zmian w procesie budżetowym, najważniejszych z punktu widzenia efektywnego zarządzania pieniędzmi gromadzonymi i wydatkowanymi na cele publiczne. Zmiany te mają służyć rządowi w prowadzeniu polityki odpowiadającej na wyzwania przyszłości i ukierunkowanej na rozwiązywanie problemów społecznych i gospodarczych.

Zgodnie z informacją, nowelizacja ustawy o finansach publicznych obejmie instrumenty, które uzupełnią istniejący system. W ustawie znajdzie się wieloletnia perspektywa planowania budżetowego, czyli średniookresowe ramy budżetowe. Będą one przyjmowane razem z projektem ustawy budżetowej i miały formę prognozy dochodów i wydatków na dwa kolejne lata według tzw. niezmiennego kursu polityki.

"Zmianom tym towarzyszyć powinna rezygnacja z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa w obecnym kształcie i niezbędne modyfikacje w zakresie konsultacji społecznych w ramach procesu budżetowego; prognozy zawarte w średniookresowych ramach budżetowych powinny stanowić punkt wyjścia dla kolejnego cyklu planowania budżetowego" - wytłumaczono.

Założono zinstytucjonalizowanie przeglądów wydatków, "jako mechanizm priorytetyzacji i podnoszenia efektywności wydatków". Przeglądy te mają zostać trwale włączone do procesu budżetowego.

Przewidziano także uproszczenie procesu budżetowego. Założono rezygnację z niektórych elementów budżetowania zadaniowego, które - zdaniem MF - obecnie nie wnoszą istotnej wartości dodanej. Zostaną one docelowo zastąpione nowymi rozwiązaniami.

"Dodatkowo przewiduje się wprowadzenie rozwiązań prawnych wpływających na podniesienie użyteczności audytu wewnętrznego. W tym celu przewiduje się umożliwienie realizowania zadań audytowych na polecenie ministrów kierujących działami administracji rządowej oraz Prezesa Rady Ministrów" - napisano.

Według MF konieczne jest też ujednolicenie sposobu uzyskiwania kwalifikacji do prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. W tym celu proponuje się włączenie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do udziału w tym procesie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!