MF chce ujednolicić procedury ws. należności celnych i podatkowych w imporcie
Ujednolicenie procedur dotyczących wydawania decyzji związanych z wymiarem należności celnych i podatkowych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego - to jeden z celów projektu nowelizacji prawa celnego i innych ustaw, przygotowanego przez resort finansów.
W uzasadnieniu do projektu opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji napisano, że jednym z celów zmian jest usprawnienie wydawania decyzji w zakresie należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej, należnych z tytułu importu towarów.
Zmiana, jak wyjaśniono, jest spowodowana potrzebą ujednolicenia procedury wydawania przez naczelnika urzędu celno-skarbowego decyzji związanych z wymiarem należności celnych i podatkowych z tytułu importu w sytuacji, gdy dotyczy to tego samego zdarzenia powodującego powstanie długu celnego i zobowiązania podatkowego.
Jak wyjaśnia MF, w przypadku importu towarów podlegającym należnościom celnym i podatkowym, postępowanie w sprawie określenia wymiaru należności celnych i należności podatkowych z tytułu importu towarów, mimo że dotyczy tego samego stanu faktycznego (ten sam podmiot, towar oraz zdarzenie powodujące powstanie długu celnego i zobowiązania podatkowego) - prowadzone jest odrębnie dla wymiaru cła i podatków importowych.
W zdecydowanej większości przypadków decyzje podatkowe wydawane są dopiero po wydaniu decyzji celnych, gdyż do podstawy opodatkowania podatkiem VAT i podatkiem akcyzowym wlicza się wartość celną towaru i kwotę należności celnych określonych w decyzji celnej. Nie ma możliwości prowadzenia tych postępowań równolegle, co z kolei negatywnie wpływa na szybkość postępowania oraz jego ekonomikę.
"W obu postępowaniach (celnym i podatkowym), mimo że dotyczą tego samego stanu faktycznego, wykonywane są dwukrotnie analogiczne czynności procesowe (...), które realizują zasadniczo ten sam cel. Dualizm postępowań prowadzi do sytuacji, gdy w sprawie jednego zgłoszenia celnego może być wydanych nawet kilka decyzji wymiarowych (np. w przypadku importu wyrobów akcyzowych - paliw organ wyda decyzję celną, decyzję w sprawie podatku VAT, decyzję w sprawie podatku akcyzowego oraz decyzję w sprawie opłaty paliwowej), nie wspominając o dokumentach wydanych przez organ w toku postępowań" - informują autorzy projektu.
Wskazano, że potrzebę uproszczenia i odformalizowania tego procesu zgłaszają przedsiębiorcy (importerzy), oczekują bowiem od organów celnych sprawnego, całościowego zakończenia sprawy związanej z danym zgłoszeniem celnym.
