Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

MF: Po styczniu tego roku budżet miał 1,76 mld zł nadwyżki

  • Autor: PAP
  • Data: 26-02-2016, 15:42
Po styczniu tego roku budżet miał 1,76 mld zł nadwyżki - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort zauważył wzrost dochodów m.in. z VAT, ale nie jest pewne, czy nie było to jednomiesięczne odchylenie.

W komunikacie wskazano, że dochody w styczniu br. wyniosły 30,72 mld zł, co stanowi 9,8 proc. z zaplanowanych w tym roku dochodów w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł. Wydatki wyniosły 28,96 mld zł, czyli 7,9 proc. z zaplanowanych w tym roku wydatków w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Tym samym budżet miał po styczniu 1,76 mld zł nadwyżki. To nieco więcej niż zaplanowano w projekcie harmonogramu dochodów i wydatków budżetu państwa w 2016 r., który przewiduje nadwyżkę w wysokości ok. 1,68 mld zł.

"Dochody budżetu państwa w styczniu 2016 r. w porównaniu z dochodami budżetu w styczniu 2015 r., były wyższe o 2,6 mld zł, tj. 9,3 proc. r/r. Dochody podatkowe wzrosły w styczniu br. o 12,5 proc. r/r. Wzrost odnotowano we wszystkich podatkach z wyjątkiem akcyzy. W stosunku do stycznia ubiegłego roku wpływy z VAT były wyższe o 2,7 mld zł, tj. 18,4 proc. r/r" - napisano w komunikacie MF.

Według ministerstwa dynamika dochodów z VAT w styczniu br. w stosunku do roku ubiegłego jest po części spowodowana wprowadzonymi w styczniu 2015 r. zmianami w zakresie rozliczania VAT z importu przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). Według MF oczyszczając wpływy o ten czynnik, tempo wzrostu VAT w styczniu ukształtowało się na poziomie ok. 9-10 proc. r/r.

"Dobre wyniki stycznia to początek odbudowania dochodów. Pokazują, że działania podjęte od powołania rządu zaczynają przynosić efekty. Ale może to być jednomiesięczne odchylenie, dlatego MF kontynuuje swoje działania - projekty ustaw są na różnych etapach prac" - powiedział cytowany w komunikacie MF minister Finansów Paweł Szałamacha.

Zgodnie z komunikatem wydatki budżetu w styczniu br. wyniosły 29 mld zł czyli 7,9 proc. planu, który przewiduje wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. "W analogicznym okresie roku 2015 przekazano zbliżoną kwotę (mniej o 0,3 mld zł) środków na wydatki budżetowe (28,7 mld zł). Najwięcej środków przekazano na obsługę długu skarbu państwa, subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dotacje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - napisano w komunikacie.

Według resortu finansów wyższe koszty związane z obsługą długu skarbu państwa wynikają ze szczegółowego harmonogramu płatności oraz rozkładu płatności w ciągu roku. Z kolei kwoty subwencji ogólnych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dotacji dla ZUS są wyższe w związku z wcześniejszym przekazywaniem wynagrodzeń "z góry".

Zgodnie z ustawą budżetową na 2016 r. deficyt na koniec roku ma nie przekroczyć 54 mld 740 mln zł. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!