Miesięczne limity na zawierane umowy i dostawy sposobem na ograniczenie spekulacji?
Władze londyńskiej giełdy NYSE Liffe pracują nad regulacjami, których celem jest ograniczenie spekulacji na rynkach towarowych. Po trzymiesięcznych konsultacjach zaproponowany został system zwiększający sprawozdawczość i wprowadzający miesięczne limity na zawierane umowy i dostawy, a także określający wyjątki od tej zasady - podaje FAMMU/FAPA.

Ograniczenia mają dotknąć notowania kawy robusty, cukru białego, kakao i paszowej pszenicy. Limit mógłby być podwojony w przypadku realizacji dostawy na rynku rzeczywistym w przypadku transakcji zabezpieczających (hedgingowych).
Wprowadzenie takich mechanizmów utrudniłoby grę na kontraktach terminowych. Kontrakt stałby się bardziej narzędziem do zabezpieczania ryzyka cenowego niż do zarabiania pieniędzy.
Osobnym pytaniem jest, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce i kto będzie mógł (i na jakich zasadach) korzystać z wyjątków od reguły limitu. Wprowadzenie ograniczeń ilościowych może zatem zmniejszać podaż cukru i być w pewnym sensie barierą w handlu.
Jak informował niedawno w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski, GPW przygotowuje propozycję globalnej strategii rozwoju rynków kapitałowych, w której będzie mowa także o instrumentach pochodnych na surowce rolne.
Prezes GPW mówił, iż instrumenty pochodne na surowce rolne mogły być przyczyną wzrostu cen żywności w ostatnim czasie. Jego zdaniem, rozwój derywatów, czyli wielopiętrowych instrumentów pochodnych na surowce i produkty rolne powinien być hamowany. Jest to jednak w gestii regulatorów.
Tymczasem inwestorzy oczekują, iż sektor rolny będzie bardzo dobrym miejscem dla inwestycji w kolejnych 10-20 latach.
Przeczytaj także:
Europoseł Wojciech Olejniczak: Ceny surowców rolnych można stabilizować
Prezes GPW: Przygotowujemy propozycję globalnej strategii dla rynków, w tym surowców rolnych
