MIiR: RPO dla Polski Wschodniej na półmetku
- Autor: PAP
- Data: 20-12-2018, 18:26
Jak czytamy w komunikacie "wszystkie województwa wdrażające RPO na lata 2014-2020 osiągnęły już minimalny poziom certyfikacji i nie są zagrożone ryzykiem utraty środków w tym roku i mają do rozdysponowania środki Unii Europejskiej o łącznej wartości ponad 8,6 mld euro, tj. ok. 37 mld zł".
"Ostatnie lata upłynęły pod znakiem wyścigu z czasem, a tym co motywowało do coraz szybszego biegu była zasada n+3 oraz zbliżający się wielkimi krokami przegląd śródokresowy w 2019 r" - powiedział, cytowany w komunikacie wiceminister inwestycji Adam Hamryszczak.
"Sprawna realizacja programów zależy od dwóch głównych czynników. Z jednej strony województwa muszą mobilizować beneficjentów do terminowej realizacji inwestycji, a z drugiej urzędników oceniających wnioski o płatność do szybkiego ich rozliczania. We wdrażaniu RPO w województwach Polski Wschodniej widoczne są dysproporcje, a postęp realizacji na tle całego kraju jest nieco słabszy niż w przypadku pozostałych regionów Polski" - podał resort inwestycji i rozwoju.
"Do 15 grudnia 2018 r. Instytucje Certyfikujące 5 programów regionalnych Polski Wschodniej przekazały do KE wnioski na łączną kwotę 1,54 mld euro wkładu UE, co stanowi 17,9 proc. alokacji (dla 16 RPO wartość ta wyniosła 19,6 procent) "Najwięcej środków zakontraktowano w województwie lubelskim, tj. 65,4 procent. "Najniższy poziom wartości umów w stosunku do alokacji odnotowujemy w RPO województwa warmińsko-mazurskiego 57,9 procent - dodał wiceminister Hamryszczak.
Do tego czasu wkład UE we wnioskach o płatność złożonych przez beneficjentów RPO 5 województw Polski Wschodniej wyniósł 7 mld zł, co stanowi 19 proc. alokacji (średnio dla 16 województw RPO 20,2 procent). "Liderem, który osiągnął najwyższy poziom płatności w stosunku do alokacji jest województwo podkarpackie (26,4 procent). Stawkę zamyka województwo podlaskie z wynikiem 15-procentowym poziom płatności w stosunku do alokacji" - poinformował resort rozwoju.
W komunikacie podkreślono również, że "w okresie programowania 2014-2020 ustanowiono tzw. rezerwę wykonania. Jest to 6 procent środków w ramach każdego programu operacyjnego, które będą możliwe do zagospodarowania przez Instytucje Zarządzające po zrealizowaniu celów kwantyfikowanych za pomocą wskaźników. Dla każdej osi priorytetowej ustanowiono wskaźniki postępu rzeczowego i finansowego oraz określono konieczne do osiągnięcia wartości pośrednie dla 2018 r. i końcowe dla 2023 r". "Aby zachować środki dla danej osi wszystkie ustanowione wskaźniki muszą osiągnąć wskazany poziom realizacji" - dodano.
"W ramach 5 programów regionalnych Polski Wschodniej są 52 osie priorytetowe, w których kwota rezerwy wykonania wynosi 519 mln euro. Zgodnie z danymi na 15 grudnia 2018 r. cele zostały osiągnięte dla wskaźników w 31 osiach, gdzie rezerwa wykonania opiewa na kwotę 342 mln euro. Do realizacji pozostają wskaźniki w 21 osiach na kwotę 176 mln euro" - poinformowało MIiR.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Zakontraktowano 91 proc. środków UE z perspektywy 2014-2020
-
Komisarz UE: 34,5 mld euro unijnych środków dla polskiego rolnictwa
-
Rząd liczy na akceptację Krajowego Planu Odbudowy przez KE
-
Sejm w czwartek kolejny raz spróbuje wybrać nowego RPO
-
Trwają prace dot. elektronicznego wniosku o płatności w ramach PROW
-
Napływ funduszy UE podbije dynamikę PKB Polski
-
RPO: Przepisy zobowiązujące do noszenia maseczek w sklepach nadal są wadliwe
-
Arak: Sukcesem jest zarówno suma wynegocjowanych w Brukseli środków, jak i warunki ich przyznawania
-
W propozycji KE 8 mld euro dla Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
-
Browary Polskie: Nowy system odpadowy to duże wyzwanie dla branży piwa i całego sektora spożywczego
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)