Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Minister pracy: Utrzymanie bezrobocia na poziomie z września to dobry sygnał

  • Autor: PAP
  • Data: 05-11-2010, 14:33
Utrzymanie bezrobocia w październiku na poziomie z września to bardzo dobry sygnał i daje nadzieję, iż stopa bezrobocia na koniec roku będzie niższa od prognozowanych 12,5 proc.- ocenia minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.
Minister pracy: Utrzymanie bezrobocia na poziomie z września to dobry sygnał

"Stopa bezrobocia (w październiku - PAP) wynosi 11,5 proc. i nie zmieniła się w stosunku września, co jest bardzo dobrym sygnałem. Zwykle o tej porze bezrobocie nam rosło, co jest związane z jego sezonowym charakterem" - tłumaczyła w piątek w Katowicach minister.

Jej zdaniem, choć w stosunku do października ubiegłego roku bezrobocie "nieznacznie wzrosło" (o 0,4 proc. - PAP), utrzymanie poziomu bezrobocia w relacji miesiąc do miesiąca jest bardzo dobrą informacją, dobrze wróżącą co do stopy bezrobocia na koniec roku.

"W ustawie budżetowej zaplanowaliśmy stopę bezrobocia na 12,5 proc. Mam nadzieję, że będzie niższa" - powiedziała Fedak.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, liczba bezrobotnych na koniec października 2010 r. wyniosła 1.820.300 osób. W porównaniu do końca września 2010 r. było to o 7.700 osób więcej. Natomiast liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 87.400 i w porównaniu do września wzrosła o 11.600.

Według danych przekazanych przez wojewódzkie urzędy pracy, wzrost stopy bezrobocia w październiku 2010 r. odnotowano w 12 województwach. Największy był w: zachodniopomorskim (1,6 proc., tj. o 1,6 tys. osób), śląskim (o 1,4 proc., tj. o 2,5 tys. osób), małopolskim (o 1,1 proc., tj. o 1,4 tys. osób). W województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i świętokrzyskim liczba bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła. Najwięcej w województwie świętokrzyskim - o 2,9 proc., tj. o 2,3 tys. osób.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!