Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Minister pracy: walka o miejsca pracy priorytetem rządu

  • Autor: PAP
  • Data: 28-02-2013, 15:52
O sposobach walki z bezrobociem i działaniach w tej sprawie ponad politycznymi podziałami dyskutowali w czwartek w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i politycy SLD. Szef MPiPS zapewnił, że dla rządu nie ma dziś ważniejszego celu, niż walka o każde miejsce pracy.

Minister pracy wziął w czwartek udział w debacie zorganizowanej przez klub SLD; gościem spotkania był też m.in. szef OPZZ Jan Guz.

Lider Sojuszu Leszek Miller przypomniał na wstępie spotkania, że według najnowszych wskaźników GUS, stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 14,2 proc., a tendencja w tej kwestii jest rosnąca. Wezwał więc do walki o tworzenie nowych miejsc pracy. "Społeczeństwo pracy jest bogate, a społeczeństwo zasiłków - ubogie. Społeczeństwo pracy daje satysfakcję wszystkim obywatelom, społeczeństwo zasiłków daje poczucie nieprzydatności, dostarcza różnych przykrych przeżyć" - mówił szef Sojuszu.

Kosiniak-Kamysz również ocenił, że nie ma dziś ważniejszego tematu, niż sytuacja na rynku pracy. "Dziś nie ma dla tego rządu ważniejszego celu, niż walka o każde miejsce pracy, ochrona miejsc pracy i tworzenie nowych, bo to jest rzecz w konsekwencji najważniejsza" - zapewnił minister.

Przedstawił działania rządu i swego resortu na rzecz tworzenia i utrzymania miejsc pracy. Jak mówił, chodzi m.in. o wsparcie aktywności zawodowej Polaków. Zapowiedział, że niedługo do parlamentu zostanie skierowana projekt dużych zmian w urzędach pracy. "Nie tylko strukturalne, choć to też ważne (...), ale też paleta rozwiązań, jaką chcemy zaproponować, musi się w tym wypadku poszerzyć" - powiedział minister.

Drugi obszar działań rządu to - według szefa MPiPS - zmiany w Kodeksie pracy. "Chodzi o zmiany w czasie pracy - dział 6. Kodeksu pracy o ruchomym czasie pracy - jak też wydłużenie okresu rozliczeniowego. I to są te działania, które na stałe mają się wpisać do Kodeksu pracy, podnosząc też atrakcyjność polskiego rynku" - mówił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że projekt tej noweli będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Minister mówił także o propozycji ustawy o ochronie miejsc pracy w czasie spowolnienia gospodarczego, która jest obecnie tematem debaty na forum Komisji Trójstronnej. Projektowane zmiany zakładają m.in. dopłaty do przestoju ekonomicznego, a także ograniczenie wymiaru czasu pracy z dopłatą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

"Wychodzimy z założenia, że te pieniądze, które w konsekwencji złej sytuacji, upadku firm, trzeba przeznaczyć na wypłatę zasiłków, lepiej wydać wcześniej i zainterweniować w celu utrzymania miejsc pracy - to jest dużo bardziej efektywne" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!