Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Minister rolnictwa: samorząd wyeliminuje z przetargów ziemi osoby nieuprawnione

 • Autor: PAP
 • Data: 28-12-2012, 17:25
Opinia samorządu rolniczego pozwoli wyeliminować w przetargach ograniczonych zakup ziemi rolniczej przez osoby nieuprawnione - takie rozwiązanie zaproponował minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który w piątek w Szczecinie rozmawiał z protestującymi rolnikami.

Zdaniem protestujących w Szczecinie od 5 grudnia rolników, sprzedaż prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do podstawionych osób reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym. Rolnicy indywidualni przekonują, że nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami.

Kalemba powiedział, że rozwiązanie tego problemu powinien zapewnić udział w przetargach ograniczonych przedstawicieli powiatowych izb rolniczych skupiających wszystkich rolników. Według ministra, izby miałyby opiniować startujących w przetargach. Jeśli pojawi się w nich osoba uznana za podstawioną, to Agencja miałaby wtedy odwoływać przetargi.

"W województwie zachodniopomorskim od kilkunastu lat znaczna część gruntów jest w gospodarowaniu spółek i podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. To ma miejsce i nie ulega wątpliwości" - przyznał Kalemba. "Skala tego jest dosyć duża i zgadzam się, że polscy rolnicy powinni mieć możliwość w pierwszej kolejności powiększenia swoich gospodarstw" - dodał Kalemba.

Minister powiedział również, że wszystkie informacje, które docierają do niego o osobach podstawionych startujących w przetargach, są kierowane do CBA i ABW.

Kalemba zaznaczył, że działalność szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych - w szczególności zaś przetargi ograniczone - będzie nadzorowała w imieniu prezesa ANR wyznaczona do tego osoba.

Według ministra, szczeciński oddział ANR powinien być bardziej otwarty wobec rolników. "To nie jest normalne, kiedy Agencja, która ma służyć rolnikom jest chroniona przez służbę ochroniarską" - powiedział Kalemba. Odniósł się w ten sposób do zarzutów protestujących rolników, którzy zarzucają zarządowi szczecińskiego oddziału ANR, że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Żądają również zwolnienia jego dyrektora.

Szczeciński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych odpiera zarzuty i twierdzi, że działa zgodnie z obowiązującymi przepisami, oraz że polityka ANR prowadzi do powiększenia rodzinnych gospodarstw rolnych. Agencja podkreśla, że od momentu podpisania w czerwcu porozumień z protestującymi rolnikami nie sprzedaje ziemi osobom nieuprawnionym i odwołuje przetargi, kiedy zachodzi obawa, że stają do nich takie osoby.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • amigo 2012-12-28 17:39:04

  Zaraz KE pogrozi paluszkiem i po zakazie będzie

  Odpowiedz
 • LWL. 2012-12-29 13:02:56

  Panie Ministrze to co pan proponujesz to są slogany . Potrzebna jest zmiana ustawy na wzór regulacji Francuskich, że pierszeństwo w nabyciu mają sąsiedzi, w nastepnych przetargach ograniczonych mieszkańcy danej wsi, później gminy itd. Jednocześnie będzie się poprawiała struktura agrarna wsi i dokonywać się będą scalenia gruntów. Trzeba podejmować jedynie słuszne decyzje, a nie półśrodki i prawić slogany. Czy salon nie pozwala na racjonalne decyzje i wyciąganie słusznych wniosków dla całego kraju, dla wszystkich rolników. Zlikwidujmy ten bałagan nie kpijmy w zgodzie ze złym prawem z własych obywateli zajmujących się tą prowesją. Niech się pan trochę narazi salonowi i proszę podjąc właściwe działania, a nie doraźne pod pręgeżem protestów, które i tak nie załatwią problemu, skłucą tylko wieś. Może o takie zamieszanie Wam w Warszawie chodzi. Proszę w trybie pilnym przystąpić do zmiany ustawy. A może żeby to mogło nastąpić jest potrzebny szeroki protest całego kraju. Czy inaczej absurdy zmowy urzędniczej i paru wybrańców ludu nie mogą byc zmienione w naszym rzekomo demokratycznym kraju.

  Odpowiedz
 • realator 2012-12-29 17:23:27

  @ LWL. Święte słowa. To co się proponuje jest obecnie niezgodne z ustawami i rozporządzeniami o ANR. Minister może sobie wszystko powiedzieć (choć nie powinien) a Prezes ANR napisać jakieś okólniki dla terenu, co i tak nie będzie na dole przestrzegane bo będzie bez podstaw prawnych. Urzędnicy dbają o swoje 4 litery i poza przepisy nie wyjdą.

  Odpowiedz
 • izbowiec 2012-12-29 21:22:03

  To żeby zgodnie z prawem mogły opiniować powiatowe izby rolnicze to trzeba by zmienić też ustawę o izbach rolniczych. Ponieważ ustawa przez określenie izba rolnicza rozumie właściwą wojewódzką izbę rolniczą, a nie radę powiatową, która jest niczym i w pomorskiej np. ma zakaz występować na zewnątrz- interpretacja Prezesa i Radcy Prawnego.

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!