Minister rolnictwa ujawnił główne zadania dla resortu na najbliższe lata
- Autor: PAP
- Data: 08-12-2015, 13:22

Praca resortu rolnictwa będzie koncentrowała się w obszarach: Wspólnej Polityki Rolnej i współpracy międzynarodowej m.in. w ramach Unii Europejskiej jak i projekcie umowy UE-USA w sprawach rolnych. Resort rolnictwa będzie dbał o rynki rolne, najpilniejsze działania zostaną podjęte na rynku mleka i wieprzowiny - mówił szef resortu rolnictwa.
Kolejną sprawą jest rozwój obszarów wiejskich oraz polityka społeczna - będzie opracowany pakt dla obszarów wiejskich w porozumieniu z ministrem rozwoju, gdzie znajdzie się polityka wiejska realizowana w ramach polityki spójności.
Przewidziane są zmiany administracyjne w funkcjonowaniu administracji rolnej. Będzie przeprowadzony audyt agencji. Zostaną połączone inspekcje zajmujące się bezpieczeństwem żywności, a także powołana zostanie Agencja Rozwoju Obszarów Wiejskich o charakterze płatniczo-programowym - zapowiedział minister.
Jurgiel poinformował, że jeżeli chodzi o połączenie inspekcji, to założenia nowej ustawy powinny być znane w lutym - marcu, a może ona wejść w życie od stycznia 2017 r. Podobnie będzie w przypadku łączenia agencji, nowe przepisy mogą wejść dopiero od początku 2017 r. Dotyczy to połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w części wypłat krajowych - wyjaśnił minister.
"Musi być taka jedna agencja obszarów wiejskich, która będzie prowadziła politykę rozwoju na obszarach wiejskich z elementami programowania i zadaniami wynikającymi z paktu dla obszarów wiejskich. Obecnie samorząd nie ma konkretnego partnera do rozmowy o rozwoju strategicznym poszczególnych miejscowości" - mówił Jurgiel.
Istotna jest też sprawa obrotu ziemią. "Jest w Polsce potrzebna konkretna ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, nie tylko odnosząca się do sprzedaży i zbywania nieruchomości. Ustawa ta musi określić rolę państwa w zakresie wspierania gospodarstw rodzinnych" - powiedział Jurgiel. Wyjaśnił, że chodzi o określenie, jaki typ gospodarowania będzie preferowany i na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy.
Minister poinformował, że resort zwróci się do ok. 150 organizacji i instytucji współpracujących w obszarze rolnictwa o przedstawienie swoich wniosków i postulatów do tego programu oraz propozycji spraw, którymi powinno się zająć ministerstwo rolnictwa.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Premier deklaruje wsparcie dla wsi
-
Większość gospodarstw otrzyma dopłaty równe średniej unijnej
-
Michał Kołodziejczak: rosnące ceny żywności szkodzą także rolnikom
-
Rolnik nie będzie musiał rezygnować z działalności aby otrzymać emeryturę
-
Sejm uchwalił ustawę o rolnictwie ekologicznym
-
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin
-
Pfeifer & Langen Polska liczy na dobre plony buraków cukrowych
-
Odrzucone poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
MRiRW wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie
-
FAO: Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa
komentarze (0)