Morawiecki: Musimy nadgonić opóźnienia z przeszłości
- Autor: PAP
- Data: 27-01-2016, 15:42

Obecny na Kongresie prezydent Przedsiębiorców RP dr Andrzej Malinowski wskazywał, że "kolejne rządy zamiast usuwać przedsiębiorcom przeszkody spod nóg, układały kolejne". "Dziś sytuacja jest bliska absurdalnej" - ocenił. Jego zdaniem na 28 tys. stron maszynopisu można zapisać przepisy powstałe w Polsce tylko w 2015 roku.
Według Malinowskiego jeżeli chodzi o poziom zbiurokratyzowania polskich przedsiębiorców Polska znajduje się w czołówce państw w Europie. "Przodujemy w produkcji prawa" - dodał. Zaapelował do przedstawicieli rządu o pomoc dla przedsiębiorców w usunięciu przeszkody jaką jest nadmierna biurokracja.
Odpowiadając Malinowskiemu wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki uznał, że na pewno potrzeba czasu, aby ustabilizować relację pomiędzy poszczególnymi elementami administracji. "A jedyna drogą, żebyśmy opracowali to co będzie służyło konkurencyjności polskiej gospodarki, jest budowa wspólnych mianowników i wspólnych platform" - zaznaczył.
Zdaniem wicepremiera należy dążyć do tego, aby zbudować jak najlepsze platformy analizy pomysłów w ministerstwach, które są dla danego obszaru kluczowe. "Tylko wtedy u samego źródła powstawania biurokracji będziemy w stanie wypracować odpowiednie mechanizmy, żeby tej biurokracji było mniej" - tłumaczył.
Morawiecki przypomniał, że 60 proc. regulacji jest tworzonych w UE. Podkreślił, że zadaniem obecnego rządu będzie "nadgonienie" kilku opóźnień z przeszłości. "Jesteśmy trzeci od końca jeśli chodzi o wykonanie regulacji Europejskich" - mówił. Według ministra może to oznaczać, że "przyjdzie kolejna fala", która nie spodoba się przedsiębiorcom i rządzącym.
Minister rozwoju apelował do prezydenta Pracodawców RP: "Zbudujmy odpowiednie mechanizmy informowania siebie i partycypowania w procesie powstawania legislacji Unii Europejskiej u samych źródeł". "Dowiadujemy się o pewnych pomysłach legislacyjnych (UE) na tak późnym etapie, że potem ciężko jest nam coś z tym robić" - zaznaczył Morawiecki. "Zbudujmy mechanizmy większego zaufania" - apelował.
"Ta triada - pracownicy, pracodawcy i administracja publiczna nie powinna być ze sobą w konflikcie. Powinniśmy wypracować mechanizmy jak najbardziej efektywnego znajdywania wspólnego mianownika dla dobra naszej gospodarki i dla dobra naszej przyszłości" - podsumował wicepremier.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Branża spożywcza potrzebuje lepszych procedur zaopatrzenia w energię. Jest apel do rządu
-
Morawiecki o zanieczyszczeniu Odry: Doszło do opieszałości niektórych służb
-
Prezes Wód Polskich i szef GIOŚ zdymisjonowani przez premiera
-
Polacy niezbyt chętnie zakładają nowe firmy
-
Nowy projekt ustawy ws. wsparcia ogrzewania
-
Inflacja znowu rośnie! Tarcze antyinflacyjne przedłużone do końca roku
-
Rząd PiS zmieni premiera? Kaczyński odpowiada stanowczo
-
Morawiecki: na koniec tego roku możemy być w pełni suwerenni gazowo
-
Wkrótce wrócą maseczki? Premier: Konieczny powrót do miękkich zaleceń
-
Premier: Są kraje UE gdzie inflacja jest dużo wyższa niż w Polsce
komentarze (1)
Jak pisowcy śmią mówić coś takiego co nabroili i zamieszali w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ich \"dobra zmiana\" na stłąe wejdzie do języka polskiego jako synonim wyjątkowego zakłamania i obłudy.
Odpowiedz