Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Morawiecki: W ostatnich latach polska gospodarka rozwijała się na kredyt

 • Autor: PAP
 • Data: 16-02-2016, 15:24
- Chcemy, żeby to był nasz własny oryginalny plan; on będzie inny niż to, co było proponowane do tej pory, bo kończy się paliwo, na którym jechała polska gospodarka - mówił we wtorek po posiedzeniu rządu wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Morawiecki: W ostatnich latach polska gospodarka rozwijała się na kredyt
Mateusz Morawiecki fot. PTWP

- Pewne elementy tego paliwa, tego wzmocnienia gospodarczego już właściwie przestają działać lub wkrótce przestaną działać - mówił Morawiecki. "W dużym stopniu rozwijaliśmy się na kredyt. Za bardzo rozwijaliśmy się na kredyt. Choćby przez ostatnie dziesięć lat wzrost kredytu to blisko dwa razy więcej niż wzrost nominalnego PKB. Drugi element to za niskie oszczędności. One zawsze były niskie, jak wychodziliśmy z PRL-u też były niskie, ale tych oszczędności nie nauczyliśmy się akumulować" - powiedział.

Podkreślił, że one są bardzo ważne, żeby móc inwestować. Morawiecki zaznaczył, że wkrótce skończą się także środki unijne - obecna perspektywa jest bowiem ostatnią tak dużą, na którą możemy liczyć.

Dodał, że czwartym "dopalaczem" były polskie przedsiębiorstwa, które w udany sposób adaptowały zachodnie technologie, piątym - nieponoszenie kosztów emisji CO2, które wkrótce znacznie wzrosną. "Tej renty dodatkowej już niestety nie będziemy mieli" - dodał.

- Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju przyjęty we wtorek przez rząd ma wyprowadzić Polskę z pięciu pułapek rozwojowych: średniego dochodu, braku równowagi, przeciętnego produktu, demograficznej oraz słabości instytucji - mówił po posiedzeniu rządu Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wskazywał na konferencji, że mamy "za niskie mamy dochody do dyspozycji, dochód rozporządzalny mamy dwa-trzy razy niższy niż w dojrzałych krajach, ale na tyle wysoki, że przedsiębiorcy za często grożą przenoszeniem produkcji na Wschód".

Jak mówił, "rozwijaliśmy się w dużym stopniu w oparciu o kredyt" w tym zagraniczny, a ostatni kryzys pokazał nam, jakie ryzyka się z tym wiążą. "Polskie pasywa to 2 bln zł, czyli przewyższają polskie PKB i z tego tytułu sporo środków musimy za te kredyty wypłacać właścicielom zagranicznym" - mówił.

"Nie potrafiliśmy wykształcić silnych marek polskich produktów, żeby one były zdolne podbijać były kolejne kraje i żeby marża, czyli zysk był wystarczająco wysoki i mógł się przekładać na wyższe wynagrodzenia dla naszych pracowników" - kontynuował.

Jak dodał, jeżeli nie odwróci się negatywnych trendów demograficznych, "to za pięć lat z powierzchni Polski tak jakby zniknęły Katowice - 350 tys. ludzi mniej, a za 10 lat tak jakby nie było Łodzi".

Mówiąc o słabości polskich instytucji wskazał na brak dochodów podatkowych. "Gdy PiS zostawiało rządy w październiku 2007 r. dochody w stosunku do PKB wynosiły 17 proc., dzisiaj jest to nie wiele powyżej 13 proc., a więc 4 proc. luka podatkowa, gigantyczna, w wyniku której możemy sobie na mniej pozwolić. Odbudowanie tej luki (...) jest jednym z bardzo ważnych elementów naszego planu gospodarczego" - powiedział.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pol 2016-02-16 16:33:04

  Z tego co mi wiadomo, to pan minister Morawiecki również zaciągnął kredyt, a ponadto jego majątek i oszczędności są mizerne w stosunku do tego ile zarobił przez ostatnie 10 lat. Dlatego jego deklaracje brzmią niezbyt wiarygodnie.

  Odpowiedz
 • Klejnot 2016-02-17 10:53:51

  Morawiecki zarobił przez 11 lat w Banku BZ WBK (jako bankster wyprowadzający kapitał wg PISu)36,5 miliona PLN. Ostatnio podał po wielu oporach status majątkowy z którego wynika, że obecnie ma 10 milionów . Przez 11 lat wydał około 26,5 miliona na niewiadomo na co. Ok, to jego sprawa - ale wolałbym więcej wiedzie jak będzie wydawał publiczne pieniądze bo to już moja sprawa.

  Odpowiedz
 • Pitu 2016-02-17 15:45:09

  co innego mówi co innego robi

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!