Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Morawiecki w USA spotka się ministrem handlu, szefowymi Fed i MFW

  • Autor: PAP
  • Data: 03-04-2017, 19:58
- Od spotkania z ministrem handlu Wilburem Rossem rozpoczyna w poniedziałek swoją wizytę w USA wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Tego dnia będzie też rozmawiał z szefowymi Fed i MFW, Janet Yellen i Christine Lagarde - informuje PAP.
Morawiecki w USA spotka się ministrem handlu, szefowymi Fed i MFW
Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. PTWP

- Łączy nas bardzo wiele ze Stanami Zjednoczonymi i nie ma powodu, żeby nie łączyło nas jeszcze więcej - powiedział Morawiecki polskim dziennikarzom przed spotkaniami.

Zaznaczył, że podczas wizyty w USA chce zadzierzgnąć jeszcze więcej więzów z naszym bardzo ważnym, kluczowym partnerem geopolitycznym. Zaznaczył, że szanse wynikające ze współpracy ze Stanami Zjednoczonym, jeśli chodzi o gospodarkę, mogłyby być lepiej wykorzystywane.

Jak mówił wicepremier, obecnie USA nie są najważniejszym partnerem handlowym Polski, plasują się dopiero pod koniec pierwszej dziesiątki, a i Polska dla Stanów Zjednoczonych nie jest tak ważnym partnerem jak Niemcy czy Francja.

- Ale mamy ambicje piąć się rok po roku coraz wyżej w tej współpracy - podkreślił.

Morawiecki dodał, że USA to z jednej strony daleki geograficznie partner Polski, ale z drugiej bardzo nam bliski pod względem wartości i geopolityki. Jak zaznaczył, to kluczowy partner Polski w NATO.

Wicepremier spotka się w poniedziałek z ministrem handlu Wilburem Rossem, który - jak zaakcentował Morawiecki - odpowiada za ułożenie nowych stosunków USA w zakresie ceł, handlu międzynarodowego.

- Będę rozmawiał o border adjustment tax, czyli o tych pomysłach zastosowania specjalnych opłat dla importerów z tych krajów, które mają ogromną nadwyżkę handlową, ogromną nadwyżkę w rachunku bieżącym - powiedział.

Zaznaczył, że Polska nie należy do takich krajów. Jak mówił, nasz kraj ma bardzo zrównoważoną wymianę handlową z USA. - handel jest zrównoważony, jest to bardzo dobra pozycja wyjściowa, bo wiemy, że nowa administracja bardzo patrzy na relacje handlowe, na równowagę handlową. Zależy nam niezmiernie, aby te relacje z USA rozwijać w sposób partnerski - powiedział Morawiecki.

Według danych PKO BP w 2016 r. polski eksport do USA wyniósł 4,3 mld euro, zwiększając się o 7,8 proc., z kolei polski import z USA osiągnął blisko 3,2 mld euro i był wyższy o 6,3 proc w skali roku.

Morawiecki zaznaczył, że w kompetencji UE, której Polska jest częścią, są wszystkie umowy handlowe.

- Co nie znaczy, że poszczególne kraje UE nie szukają inwestorów, nie starają się zachęcać do inwestycji potężnych amerykańskich firm. My to również zrobimy, ale szukamy również tutaj możliwości eksportowych i ekspansji dla polskich firm na rynek amerykański - powiedział.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!