MPiPS: pracodawcy nie mogą wymagać od pracowników podpisywania weksli
- Autor: PAP
- Data: 02-04-2013, 18:20
Wekslem in blanco może być zwykła kartka z napisem "weksel" i podpisem wystawcy - w tym wypadku pracownika. Nie musi być na nim podana: kwota zobowiązania, data i miejsce wystawienia, ani nazwisko osoby, która ma otrzymać zapłatę.
Podpisania takich weksli często żądają pracodawcy od pracowników, na co mógł mieć wpływ wyrok Sądu Najwyższego z 21 maja 1981 r. (sygn. IV PRN 6/81), dopuszczający zabezpieczanie w ten sposób roszczeń pracodawcy wobec pracowników za wyrządzoną szkodę.
Jednak w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (sygn. II PK 159/10) Sąd Najwyższy zmienił swoje podejście do weksli żądanych od pracowników - orzekł, że pracodawcom nie może przysługiwać taki dodatkowy środek egzekucyjny niewymieniony w przepisach prawa pracy. SN zwrócił uwagę, że kodeks pracy już dziś przyznaje pracodawcy prawo do żądania od pracownika odszkodowania za wyrządzoną szkodę - jest to art. 119 k.p., z którego wynika, że odszkodowanie ustala się w wysokości równej wyrządzonej szkodzie, ale nie może ono przekroczyć kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika.
Niektórzy pracodawcy wymagają podpisania takich weksli już na etapie rekrutacji - by zabezpieczyć swoje interesy na wypadek, gdy zatrudniony pracownik postanowił odejść z pracy lub został z niej dyscyplinarnie zwolniony. Na podstawie podpisanego weksla in blanco pracownik może zostać zmuszony do zapłaty np. za szkolenie, które opłacił za niego pracodawca czy też do opłacenia kosztów uszkodzonego lub zniszczonego sprzętu służbowego.
Takie zjawisko zaniepokoiło Głównego Inspektora Pracy Iwonę Hickiewicz. Szczególny niepokój GIP wywołały sytuacje, gdy zwalniani dyscyplinarnie, pod byle pretekstem, pracownicy muszą zapłacić weksel i w efekcie oddają pracodawcy sumy przekraczające nawet wysokość swoich dotychczasowych zarobków.
Do tej pory GIP dwukrotnie apelował do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o uregulowanie tego problemu - ostatni raz w styczniu br. Zasugerował wprowadzenie do kodeksu pracy przepisu, z którego miałoby wprost wynikać, że weksle in blanco, które zabezpieczają roszczenia pracodawcy wobec pracownika, są nieważne z mocy prawa. MPiPS nie odpowiedziało jeszcze na to pismo - na razie zwróciło się do GIP z prośbą o oszacowanie skali opisanego zjawiska.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Czy pracodawca może żądać od pracownika informacji o szczepieniu?
-
Dziś zniesienie stanu epidemii. Co z pracą zdalną?
-
Duże zmiany w prawie pracy - nowy urlop i ułatwienia
-
Jaka temperatura powinna panować w miejscu pracy?
-
Umowa o pracę tylko na czas nieokreślony? Lewicowy rząd dopiął swego
-
Walmart: Gigantyczne odszkodowanie za dyskryminację pracownicy
-
Inspektorzy pracy będą mogli wchodzić do firm bez uprzedzenia?
-
Prawnik: Decyzja OSM Piątnica ryzykowna, ale zgodna z przepisami
-
Firmy muszą uważać różnicując pozycję pracowników zaszczepionych i niezaszczepionych
-
Sąd: Wypowiedzenie wręczone w bombonierce zgodne z prawem
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)