MPiT: liczymy, że w lipcu Sejm przyjmie projekt ustawy ograniczającej zatory płatnicze
Liczymy, że jeszcze w lipcu Sejm przyjmie projekt ustawy ograniczającej zatory płatnicze - mówi PAP Piotr Kudelski z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Szkodzą one głównie małym i średnim firmom, dla których koszt radzenia sobie z konsekwencjami zatorów płatniczych jest najwyższy - podkreśla.
Projekt ustawy przeciwdziałającej zatorom, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój, rząd przyjął w połowie maja. Obecnie trwają nad nim prace sejmowe.
"Liczymy, że projekt zostanie przyjęty przez Sejm w lipcu i trafi do Senatu" - powiedział Kudelski.
Zgodnie z terminarzem sejmowym, w lipcu przewidziano dwa posiedzenia - 3-4 oraz 17-19.
Kudelski zaznaczył, że w ocenie resortu, w przypadku tego projektu "nie ma zagrożenia, żeby został objęty zasadą dyskontynuacji, czyli żeby parlament nie zdążył go przeprocedować i skutecznie przegłosować przed końcem kadencji".
Jak powiedział, nawet 80-90 proc. polskich przedsiębiorców jest dotknięte problemem zatorów płatniczych "rozumianym jako nieterminowe regulowanie należności".
"Z uwagi na skalę, problem jest zatem bardzo istotny. Dodatkowo, mimo dobrej koniunktury, problem zatorów płatniczych nie słabnie, a w ostatnim kwartale wręcz się nasila" - wskazał.
Kudelski podkreślił, że zatory uderzają szczególnie w małych i średnich przedsiębiorców "jako słabszą stronę transakcji handlowej". "Często to duzi dłużnicy, np. sieci handlowe, kredytują się kosztem małych dostawców, którym są w stanie narzucić długie terminy płatności" - zaznaczył.
Jak mówił, procedowany obecnie w Sejmie projekt ustawy antyzatorowej "modyfikuje w znacznej mierze obowiązującą obecnie ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych". "Ta ustawa implementuje odpowiednią dyrektywę unijną w tym zakresie, ponieważ problem zatorów płatniczych to nie jest specyfika wyłącznie polska, występuje w całej Europie i na świecie" - powiedział. Dodał, że MPiT, przygotowując projekt, wzorowało się na rozwiązaniach francuskich, brytyjskich czy holenderskich.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.
Według MPiT kluczowe w projekcie jest skrócenie - do maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia faktury - terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny (z wyłączeniem podmiotów leczniczych) oraz do maksymalnie 60 dni - terminu zapłaty w transakcjach, w których wierzycielem jest mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, a dłużnikiem - duża firma (tzw. transakcja asymetryczna). "Obecnie terminy w asymetrycznych relacjach można wydłużać. To nie będzie możliwe po przyjęciu tej ustawy" - zaznaczył Kudelski.
