Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Biznes i technologie

MR przedstawiło pakiet rozwiązań dla firm rodzinnych

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 09-06-2016, 13:13
Wiceminister Mateusz Morawiecki przedstawił 9 czerwca Pakiet 100 usprawnień dla firm, w którym znalazły się również propozycje zmiany zasad związanych z sukcesją jednoosobowych, rodzinnych firm. Obecnie przedsiębiorstwo „umiera” wraz z właścicielem. Dzieje się tak dlatego, że przejąć można tylko majątek zmarłego, bez możliwości korzystania z innych niezbędnych elementów do funkcjonowania firmy, takich jak np. nazwa i nr NIP, decyzje administracyjne, zezwolenia, koncesje. Ministerstwo Rozwoju chce to zmienić.
MR przedstawiło pakiet rozwiązań dla firm rodzinnych
Fot. shutterstock

Ministerstwo Rozwoju informuje, że większość przedsiębiorców w Polsce prowadzi działalność na podstawie wpisu do CEIDG. Wielu z nich osiąga wielomilionowe obroty oraz tworzy miejsca pracy dla dziesiątek lub setek osób. Stworzone przez osoby fizyczne przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym stanowią istotny element regionalnego i krajowego rynku.

Taka forma prowadzenia biznesu jest nierozerwalnie związana z  osobą przedsiębiorcy. Jednocześnie przedsiębiorstwo nie jest wyodrębnione prawnie w majątku osoby wpisanej do CEIDG. Po śmierci przedsiębiorcy nie ma w związku z tym możliwości płynnej kontynuacji jego biznesu przez  spadkobierców. Można obrazowo powiedzieć, że przedsiębiorstwo jako funkcjonalna całość, organizm gospodarczy „umiera” wraz ze śmiercią przedsiębiorcy. Dzieje się tak dlatego, że przejąć można tylko majątek zmarłego, bez możliwości korzystania z innych niezbędnych elementów do funkcjonowania firmy, takich jak np. nazwa i nr NIP, czy też z decyzji administracyjnych, takich jak zezwolenia czy koncesje. Śmierć przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG oznacza też zasadniczo wygaśnięcie kontraktów handlowych i utratę pracy dla nierzadko bardzo wielu osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie - podaje Ministerstwo Rozwoju.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (1)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kuba 2016-06-11 12:19:49

    Za 25 lat pakiet Morawieckiego zostanie poddany ocenie i zmienimy prokurenta.

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!