Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

MRiRW: Polska popiera działania KE ws. zwiększenia produkcji roślin białkowych

  • Autor: PAP
  • Data: 30-01-2019, 08:34
Polska popiera działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
MRiRW: Polska popiera działania KE ws. zwiększenia produkcji roślin białkowych
Jan Krzysztof Ardanowski /fot. PTWP

Plan rozwoju produkcji białka paszowego w UE oraz zwalczanie afrykańskiego pomoru świń były tematami poniedziałkowego posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli, w którym uczestniczył minister Ardanowski - podało we wtorek MRiRW.

Zdaniem ministra plan białkowy jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych obecnie na forum UE. "Polska popiera wszelkie działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO" - mówił w swoim wystąpieniu minister Ardanowski.

Minister zaapelował do KE o utrzymanie wsparcia finansowego dla produkcji pasz białkowych przynajmniej na obecnym poziomie. Poparł też rozwój uprawy soi w UE w ramach Inicjatywy Naddunajskiej, w której Polska uczestniczy.

Ardanowski zwrócił też uwagę na potrzebę powrotu do dyskusji na temat możliwości wykorzystania mączek mięsno-kostnych w paszach, jako źródła dobrego białka (Unia zakazała ich stosowania kilka lat temu w związku z chorobą krów - BSE).

Minister zaapelował do Komisji o opracowanie planu działań na rzecz rozwoju produkcji białek w Unii Europejskiej. "Wykorzystanie śruty rzepakowej jest też dobrym przykładem zwiększenia produkcji białka w żywieniu zwierząt" - zapewnił szef polskiego resortu rolnictwa.

W punkcie dotyczącym zwalczania ASF, Komisja poinformowała, że na teranie UE i w państwach sąsiedzkich stada dzików rozrosły się w sposób niekontrolowany. Stąd też istnieje potrzeba opracowania długofalowej strategii depopulacji dzików. Konieczna jest skoordynowana współpraca wielu instytucji działających w sferze rolnictwa, leśnictwa, myślistwa oraz służb celnych, służb weterynaryjnych i przewoźników dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

KE uznała, że usuwanie padłych dzików z lasów jest niezbędną formą walki z chorobą.

Minister Ardanowski poinformował, że Polska zgadza się ze stanowiskiem KE w zakresie konieczności ograniczania populacji dzików w walce z ASF. Zaapelował ponadto do KE o wypracowanie skutecznego sposobu walki z ASF w całej UE oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania podejmowanych w tym zakresie działań.

Ardanowski jednocześnie podkreślił, że Polska, która zmaga się z tą chorobą od prawie 5 lat we wschodniej części kraju, ponosi olbrzymie koszty związane z jej zwalczaniem.

Kolejnym tematem posiedzenia były zasady finansowania przyszłej WPR. Polska wraz z innymi krajami (łącznie 17 państw członkowskich) zabiega o utrzymanie obecnego poziomu finansowania rozwoju obszarów wiejskich po 2020 r., co zostało wyrażone we wspólnej deklaracji.

"Ministrowie omówili również zasady tworzenia i finansowania przyszłej rezerwy kryzysowej. Ardanowski podkreślił potrzebę wyłączenia najmniejszych rolników (otrzymujących do 2000 euro płatności bezpośrednich) z finansowania rezerwy kryzysowej w ramach tzw. dyscypliny finansowej. Jednocześnie wyraził pogląd, że niewykorzystane środki rezerwy kryzysowej z 2020 r. powinny zostać zwrócone rolnikom" - poinformował resort rolnictwa. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!