Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak w piątek na konferencji prasowej zaapelował do tych samorządów, które jeszcze nie włączyły się do trwającej od dwóch lat akcji.

"Na Dolnym Śląsku mamy 169 gmin, ale kilkanaście z nich jeszcze nie uczestniczy w tym programie. Apeluję do tych samorządowców, by włączyły się w akcję, bo bez wątpienia ludzie potrzebujący są wszędzie. Chcemy zlikwidować tzw. biały plamy, które w naszym regionie istnieją" - powiedział Hreniak.

Dyrektor oddziału Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu Krzysztof Iwanków poinformował, że pomoc dotarła do 70 tys. osób zamieszkałych w regionie.

"Ludzie otrzymują bardzo dobre produkty, które nie odstają jakością od tych rynkowych. Paczki po 50 kg na osobę dostarczane są raz na kwartał i stanowią istotne wsparcie" - powiedział Iwanków.

Dyrektor Caritasu Diecezji Świdnickiej ks. Radosław Kisiel podkreślił, że pomoc dociera do rodzin wielodzietnych, borykających się z problemami np. alkoholowymi, ale też i osób bezrobotnych czy po prostu niezaradnych życiowo.

"Paczki żywnościowe są ważnym odciążeniem budżetów domowych, ale chodzi nie tylko o dystrybucję żywności. Nie mniej istotne, a może i ważniejsze jest to, że możemy w ramach tej pomocy prowadzić pracę wychowawczą z tymi ludźmi i w naszej diecezji to się udaje" - powiedział kapłan.

Zaznaczył, że prowadzone są spotkania i warsztaty o charakterze kulinarnym, dietetycznym, dotyczące edukacji ekonomicznej.

"Zrobiliśmy już 29 warsztatów z 700 uczestnikami. To były całe rodziny, np. matki z dziećmi czy dziadkowie z wnukami razem gotowali, piekli chleb czy ciasta. I z pomocą wolontariuszy to się udawało. Zajęcia były integrującym, ożywczym przeżyciem dla tych rodzin, które faktycznie na co dzień mają różne problemy" - powiedział ks. Kisiel.

W diecezji świdnickiej Caritas pomogła 7 tys. osobom w 15 miejscowościach, dostarczając w ciągu niespełna roku 20 tys. paczek o łącznej wartości 1,5 mln zł.

Agencja Rynku Rolnego jest wykonawcą programu na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i polityki Społecznej. Dyrektor wrocławskiego oddziału ARR Krzysztof Iwanków poinformował, że do 2020 r. w całym kraju na realizację programu przewidziano prawie 500 mln euro z europejskich funduszy. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Jak podano, pomoc dotarła już do 1,3 mln osób, którym przekazano ponad 65 tys. ton żywności. Pomoc może otrzymać każda osoba, które spełnia kryterium dochodowe: dla samotnych to dochód poniżej 1268 zł, a dla osoby w rodzinie poniżej 1028 zł.

"To kryteria, które spełnia wiele osób. Dlatego apelujemy do samorządów i samych zainteresowanych, by zwracali się do ośrodków pomocy społecznej po zaświadczenia o dochodach i o samą pomoc" - powiedział wojewoda Hreniak. Dystrybucją paczek zajmują się obok Caritas Polska również Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Czerwony Krzyż oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej.