Na świecie rośnie liczba robotów przemysłowych; Polska wypada słabo
- Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
- Data: 25-10-2016, 11:45

Automatyzacja produkcji na świecie staje się coraz bardziej powszechna. W wielu krajach czy rejonach świata przestała być awangardą a stała się koniecznością, która pozwala skutecznie rozwijać kluczowe gałęzie przemysłu, a na ich fundamentach budować przyszłość całych gospodarek. W 2015 roku światowa populacja aktywnych robotów urosła o 11 proc., dzięki czemu liczy dziś ok. 1,6 miliona jednostek. Jest to największy roczny przyrost zanotowany od 2010 roku, co oznacza, że tempo rozwoju robotyzacji z roku na rok wyraźnie przyspiesza. Wartość światowego rynku robotów szacowana jest na przeszło 11,1 miliardów USD, a systemów robotycznych na 35 miliardów USD.
- "Inwestycjom w roboty sprzyjają zmieniające się wyzwania rynkowe dotyczące wydajności, jakości czy efektywności energetyczno - kosztowej. Są to wymogi, które producenci bezwzględnie muszą dziś spełnić, by móc produkować i utrzymać się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku" - mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes FANUC Polska.
Największym zainteresowaniem robotyzacja cieszy się w Azji, gdzie tempo wzrostu sprzedaży robotów jest największe. Przedsiębiorstwa z tej części świata zakupiły w 2015 r. aż 160 600 robotów, co oznacza wzrost o 19 proc. w porównaniu do wcześniejszych statystyk. W przypadku Europy sytuacja także wygląda obiecująco - roczny wzrost sięgnął tu 10 proc. Na kontynencie europejskim w 2015 roku najwięcej robotów sprzedało się w Niemczech oraz we Włoszech. Eksperci zwracają uwagę, że Włochy powoli zaczynają nadrabiać dystans po kryzysie, który w ostatnich latach bardzo ograniczał inwestycje. Jednak jeśli chodzi o roczne przyrosty instalowanych robotów to rekordy bije Hiszpania, gdzie popyt na roboty wzrósł na przestrzeni jednego roku o 63 proc. Uwadze autorów raportu nie umyka także fakt, że również w Europie Środkowo-Wschodniej robotów przybywa, w szczególności w Czechach oraz w Polsce. W obu Amerykach przemysł zakupił 17 proc. więcej robotów niż w 2014r.
Wraz ze wzrostem liczby robotów w przemyśle rośnie także wskaźnik gęstości robotyzacji2. Dziś na 10 000 pracowników zatrudnionych w światowym sektorze produkcji przypada średnio 69 robotów przemysłowych. W rozbiciu na regiony lepiej widać różnice w poziomie automatyzacji, a jednocześnie potencjał dla rozwoju branży w przyszłości - Europa 92, Ameryki - 86, Azja - tylko 57. W Polsce gęstość robotyzacji wynosi obecnie średnio 28 robotów. W porównaniu do innych krajów regionu wciąż wypadamy najgorzej. Dla porównania w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech wskaźnik sięga odpowiednio: 93, 79, 57, w Niemczech wynosi 301, a w najbardziej zautomatyzowanych krajach świata takich jak np. Korea Pd. - 531.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
EEC 2021: Roboty są dla każdej firmy (relacja)
-
Nowoczesny zakład spożywczy
Roboty w branży spożywczej
-
Nowoczesny zakład spożywczy
Robotyzacja jest opłacalna dla każdego przedsiębiorstwa (wywiad)
-
Prezes Unitop: Polski Ład budzi zaciekawienie, ale też obawy
-
Nowoczesny zakład spożywczy
MF: Polski Ład to ulgi na badania i rozwój oraz robotyzację
-
Robotyzacja może znacząco wpłynąć na polski rynek pracy w 2021 r.
-
PAIH ogłasza nabór firm do Polskiego Stoiska Narodowego podczas ITM Industry Europe 2020
-
Ulga na robotyzację i estoński CIT przyspieszą automatyzację w Polsce
-
Prof. SGH: pandemia przyspieszyła robotyzację; skutki tego odczujemy za kilka lat
-
Emilewicz: Firmy będą mogły odliczyć połowę kosztów inwestycji w robotyzację
komentarze (0)