Na Ukrainie doszło do spektakularnego przełomu
- Autor: pap
- Data: 01-10-2015, 23:56
Dodał jednak, że optymizmem może napawać wielkie zaangażowanie ludzi młodych i ukraińskiego rządu na rzecz budowy nowej Ukrainy.
"Wyzwania jakie stoją przed Ukrainą mają wymiar gospodarczy, ale nie tylko; ich wyrazem było to przede wszystkim to, co pchnęło ludzi do podjęcia protestów. Często słyszymy opinie o procesach politycznych jakie zachodzą na Ukrainie, które sugerują, że zmiany te mają wymiar geopolityczny. Ale ludzie wyszli na Majdan, bo mieli dość tego, że policja wyłudzała od nich łapówki, dość tego, że trzeba było płacić, by zdobyć miejsca w szkołach i dość tego, że nie mogli ufać instytucjom (publicznym). Poszli na Majdan, bo chcieli tego, co kojarzy im się z projektem (jakim jest) Unia Europejska i było to wspaniałym świadectwem siły tego projektu i tego, jakie obietnice i jakie korzyści ekonomiczne on niesie. Świat biznesu wybiera bowiem takie otoczenie, w którym panują rządy prawa, reguły gry są sprawiedliwe, gdzie pojawiają się nowe możliwości i gdzie nie ma korupcji" - powiedział Baer.
Pytany o to, jakie działania OBWE na Ukrainie uważa za najbardziej istotne, ambasador powiedział, że najważniejsze i najbardziej widoczne osiągnięcie jego organizacji to misja obserwacyjna, która liczy 600 obserwatorów z 40 krajów.
"Jesteśmy jedyną międzynarodową organizacją, która w sposób trwały reprezentuje wspólnotę międzynarodową na tym terenie, która pomaga nam - to znaczy właśnie wspólnocie międzynarodowej - wypracowywać dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu" - podkreślił Baer.
Na pytanie o to, czy OBWE może pomóc w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej ambasador przyznał, że OBWE nie jest pierwszym forum, na którym wypracowywane są praktyczne rozwiązania w takich sytuacjach.
Dodał jednak, że OBWE może pomóc w pewnych aspektach tego kryzysu.
"Wiele krajów podjęło zobowiązania wobec OBWE dotyczące np. kwestii transgranicznych jak przemyt ludzi lub respektowanie praw człowieka, a to jest istotne dla metod jakie kraje te wypracują, by radzić sobie z tym kryzysem" - powiedział Baer.
OBWE może też wykorzystać fakt, że jest ono forum spotkań nie tylko członków UE, ale też innych krajów. "W przyszłym tygodniu w Wiedniu odbędzie się spotkanie trzech komisji OBWE - zajmujących się kwestiami humanitarnymi, ekonomicznymi oraz bezpieczeństwem - podczas którego omawiane będą tematy związane z tym kryzysem" - zapowiedział Baer.

Powiązane tematy:
-
Turcja negocjuje kwestię otwarcia korytarza dla ukraińskiego zboża
-
Czy Auchan opuści Rosję? Sieć nie pozostawia wątpliwości
-
Ptaszyński: Ceny zboża i mąki jeszcze bardziej wzrosną
-
Ukraina przejdzie na europejski rozstaw torów
-
Wojna w Ukrainie podważyła sens Zielonego Ładu? Rolnicy: To wszystko jest już nieaktualne
-
Polska opuści organizację z siedzibą w Rosji? "Mogłaby omijać sankcje"
-
Słynna sieć opuszcza Rosję. Będzie ją to drogo kosztować
-
Media o współpracy Polski i Ukrainy: wzór dla innych państw
-
Wojna w Ukrainie. Die Welt: Niemcy stają się pośmiewiskiem polityki międzynarodowej
-
Morawiecki: Putin uczynił z żywności narzędzie szantażu
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?