Partnerzy portalu
partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Partner serwisu

partner serwisu
Biznes i technologie

Najmniejsze firmy w kłopotach i najgorszej kondycji od 5 lat

Strona 2 z 2


Autor: portalspozywczy.pl/informacja prasowa
Data: 29-01-2020, 08:54

O niskim wyniku można powiedzieć również w przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Subindeks Barometru EFL wyniósł tylko 49,8 pkt. i był wyższy, o 0,3 pkt. kwartał do kwartału. Jest to drugi odczyt poniżej progu OR dla tej grupy przedsiębiorstw od początku realizacji badania (od stycznia 2015 roku).

Wśród małych firm odsetek optymistów inwestycyjnych jest na wyższym poziomie niż kwartał wcześniej – 32 proc. vs. 19,6 proc. i niż w analogicznym okresie 2019 roku – 18,9 proc. Więcej jest także małych podmiotów prognozujących wyższą sprzedaż – prawie 29 proc., podczas gdy w IV kwartale 2019 – 25 proc, a w I kwartale 2019 – 24 proc. Podobnie jak w przypadku mikroprzedsiębiorców bardzo mało podmiotów planuje uzyskać większe finansowanie zewnętrzne.

Średniaki radzą sobie najlepiej

Tylko w firmach średnich poziom wskaźnika utrzymuje się powyżej 50 pkt. W I kwartale br. wyniósł 56,1 pkt.i był wyższy o 1,5 pkt. kw./kw. Co więcej, jest to także dużo lepszy wynik niż w I kwartale ubiegłego roku, o 7 pkt. Widać zatem, że średnie firmy zatrudniające od 50 do 249 osób rozpoczęły ten rok w zdecydowanie lepszych nastrojach niż 2019 rok.

Optymizm uwidocznił się wśród średnich podmiotów w szczególności w obszarze inwestycji – aż 4 na 10 uważa, że na początku roku zwiększy swoje inwestycje. Kwartał wcześniej i rok wcześniej tego zdania było tylko po 17 proc. "średniaków". Odwrotnie jest z obszarem sprzedaży – tutaj to średnie firmy wykazują pesymizm w porównaniu do kwartału wcześniej (30 proc. vs. 36,7 proc.).

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm.

Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania trwała od 16 grudnia 2019 do 7 stycznia 2020 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

więcej informacji:

małe i średnie firmy RSS ALERT    /    MŚP RSS ALERT    /    przedsiębiorstwa RSS ALERT    /    EFL RSS ALERT    /    Barometr EFL RSS ALERT    /    kondycja przedsiębiorstw RSS ALERT    /    kondycja finansowa firm w Polsce RSS ALERT    /    gospodarka RSS ALERT    /    Radosław Woźniak RSS ALERT

KOMENTARZE (27)

  • Bogna 2020-01-29 22:16:50
    Niestety, coraz więcej opłat...coraz więcej podwyżek...no i zatorów płatniczych dla przedsiębiorców...na część problemów da się poradzić ale niestety nie na wszystkie
    • Ania 2020-01-29 22:26:09
      To prawda..inflacja, opóźnienia w płatnościach... Ciebie też to dotyczy?
      • Fina 2020-01-30 19:22:16
        wielu z nas się z tym zmaga, moja firma też już ma problemy i zastanawiam się teraz, co dalej robić
      • Bogna 2020-01-30 21:27:49
        Mojego małżonka niestety...dotyczyło właściwie, teraz wychodzi powoli na prostą jeśli chodzi o zatory
    • Ania 2020-02-01 16:30:10
      Fina to prawda.. znam ten ból..Bogna, to dobrze.. jak sobie z tym poradził?
      • Bogna 2020-02-02 12:59:25
        Faktoringiem ;)
      • Ania 2020-02-02 13:39:19
        Koszty i formalności go nie przerosły?
      • Bogna 2020-02-05 21:39:48
        nieee, zdecydowanie o wiele więcej zyskał niż wydał przy tej usłudze ;)
      • Ania 2020-02-11 18:52:42
        A jaki faktoring ma?
      • Bogna 2020-02-11 22:28:19
        Pełny
      • Ania 2020-02-12 20:54:49
        A w jakiej branży działa? zastanawiam się czy w moim przypadku wzięcie będzie zasadne..
      • Bogna 2020-02-16 10:40:21
        w transporcie. Ale jeśli chodzi o faktoring to branża nie ma tutaj znaczenia ;)
      • Ania 2020-02-16 13:22:36
        A z jakiego faktora korzysta?
      • Bogna 2020-02-17 20:32:41
        Z Idea money ;)
      • Ania 2020-02-18 18:55:57
        Powiesz coś więcej? Jak współpraca?
      • Bogna 2020-02-22 11:20:32
        Bardzo sobie chwali, głównie dlatego, że faktoring został dobrze dobrany więc usługa przynosi pozytywne efekty. No i dobry kontakt z doradcami
      • Ania 2020-02-22 16:41:22
        Dzięki, to cenne informacje :) umówiłam się na spotkanie :)
      • Bogna 2020-02-23 10:23:18
        Powodzenia, na pewno dobiorą odpowiednią ofertę :)
      • Ania 2020-02-25 17:42:55
        Liczę na to, dzięki :)
    • Olka 2020-02-09 16:08:00
      Fina, warto pomysleć o faktoringu, bo nic nie tracisz a możesz zyskać spokój i porządek w firmie. Myślałaś o tym?
      • Fina 2020-02-09 18:03:41
        trochę się obawiam, nie znam chyba nikogo kto już korzystał i boję się, że mnie wpuszczą w maliny. A z drugiej strony kredytu na pewno nie wezmę
      • Jola 2020-02-10 21:27:30
        A ogólnie sprawdzałaś tą usługę? Bo wiesz, na spotkanie z doradcą i analizę potrzeb możesz się zawsze umówić, powypytywać itp, nikt Cię do podpisywania umowy przecież nie zmusi, a może się wyklaruje ;)
      • Fina 2020-02-13 21:55:28
        no włąśnie najbardziej liczę na ich podpowiedzi i dobranie mi najlepszej oferty, bo sama nie mam na tyle wiedzy
      • Kaśka 2020-02-13 22:13:42
        Fina, to nie masz się co stresować, bo dobra firma na pewno przyłoży się do dopasowania Ci usługi. A kojarzę że idea money ma fajnych doradcow
      • Fina 2020-02-13 22:48:58
        no staram się myśleć optymistycznie, bo skoro tylu osobom się to sprawdza to coś musi w tym być
      • Kaśka 2020-02-14 10:53:40
        a masz już jakąś firmę na oku?
      • Fina 2020-02-14 11:30:59
        idea money bo sporo słyszałam. Umawiam się dziś tam na spotkanie i zobaczymy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.30.155