Rosja wprowadziła od 14 lutego zakaz dostaw jabłek z 31 firm na Białorusi. Jak wyjaśniał Rossielchoznadzor, celem zakazu jest niedopuszczenie do wwozu na terytorium Rosji produkcji rolnej z krajów objętych sankcjami. Na ilustracji załączonej do komunikatu Rossielchoznadzoru znajdują się jabłka polskiego producenta. 

- Rosja zawsze oddziaływała politycznie na gospodarkę i gospodarczo na politykę. W tej decyzji jest więc zarówno niezadowolenie, że embargo jest nie całkiem szczelne, a z drugiej strony stworzenie dla własnych gospodarstw lepszych warunków funkcjonowania. Rosja coraz mocniej wspiera własną produkcję sadowniczą i ma w tym już spore osiągnięcia, dlatego wprowadza ograniczenia dla importu. To także próba pokazania siły swojego państwa - tłumaczył na łamach sadyogrody.pl, poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Kilka dni temu Rossielchoznadzor  poinformował, że tymczasowo ogranicza import świeżych gruszek z Serbii, w tym przez kraje trzecie. Rossielchoznadzor wielokrotnie wyrażał obawy co do pochodzenia owoców, które miały być produkcji serbskiej, jednak odmiany jakie importowano nie były tam produkowane.

Więcej na www.sadyogrody.pl.