Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Największa motywacja Polaków do zmiany pracy to wciąż pieniądze

  • Autor: PAP
  • Data: 23-10-2017, 17:20
Większe zarobki, rozwój zawodowy, brak możliwości awansu w obecnym miejscu pracy oraz chęć pracy bliżej miejsca zamieszkania to główne powody, dla których pracownicy są skłonni zmienić swoje miejsce zatrudnienia - wynika z badania Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl.

Z raportu wynika, że 51 proc. ankietowanych nie szuka aktywnie pracy, ale chętnie przyjęłaby nową, ciekawą ofertę. Z kolei 12 proc. pracujących Polaków aktywnie poszukuje nowego zatrudnienia. Najczęściej do zmiany pracy skłaniają wyższe zarobki. Jako przyczynę zmiany pracodawcy ankietowali wskazywali także, że obecna praca jest zbyt stresująca oraz że mają zbyt wiele obowiązków.

W sondażu podkreślono, że Polaków nieposzukujących aktywnie zatrudnienia do miejsca pracy przywiązuje przede wszystkim dobra atmosfera i przyjaźni współpracownicy (52 proc.). Niewiele mniej (48 proc.) nie zmienia pracodawcy, bo zwyczajnie lubi swoją pracę. 32 proc. respondentów do miejsca pracy przywiązują satysfakcjonujące zarobki. Na kolejnych miejscach ankietowani wymienili: bezpieczeństwo i stabilizację oraz możliwość rozwoju w obecnym miejscu pracy.

W badaniu zwrócono uwagę, że Polacy wyjątkowo cenią sobie atmosferę w pracy i pozytywne relacje ze współpracownikami. Jak zaznaczono, są to czynniki, które bardziej niż pensja trzymają ludzi w obecnej firmie. Tylko 14 proc. badanych gotowych na zmianę pracy, zrobiłoby to z powodu złej atmosfery w miejscu zatrudnienia. "Wyniki badania obalają również mit, że najczęściej zmieniamy pracę ze względu na złego szefa, zadeklarowało tak jedynie 5 proc. respondentów" - czytamy w sondażu.

Konstancja Zyzik z Pracuj.pl podkreśliła, że pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na możliwość rozwoju i na realizację ciekawych projektów. "Wysokość zarobków jest dla kandydatów ważna, ale podczas rozmów rekrutacyjnych pytają też często o inne kwestie. Szczególnie interesują ich możliwości rozwoju i awansu w firmie. Nie bez znaczenia jest także renoma pracodawcy i usytuowanie firmy" - zwróciła uwagę.

Z badania wynika, że 47 proc. Polaków skłonnych jest stwierdzić, że ich wynagrodzenie jest raczej odpowiednie, a 13 proc. jest zdecydowanie zadowolonych ze swojej pensji. Z kolei 39 proc. badanych nie odczuwa satysfakcji otrzymując wypłatę. 27 proc. uważa, że raczej nie jest dobrze wynagradzana za swoją pracę, 12 proc. jest zdania, że zdecydowanie nie jest odpowiednio wynagradzana.

60 proc. kobiet i 59 proc. mężczyzn uważa, że jest dobrze wynagradzanych za swoją pracę. Większe przekonanie co do adekwatności własnych zarobków mają panowie - nie ma co do tego wątpliwości aż 15 proc. z nich. Bezwzględnie pewna, że jej pensji nie można nic zarzucić, jest tylko co dziesiąta pracująca Polka.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!