Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Naukowcy: Trzmiele uzależniają się od pestycydów

  • Autor: PAP
  • Data: 02-09-2018, 10:45
Karma z neonikotynoidami smakuje trzmielom tym bardziej, im częściej się nią żywią. Naukowcy podejrzewają, że u owadów rozwija się uzależnienie.
Naukowcy: Trzmiele uzależniają się od pestycydów
fot. shutterstock

Badacze z Imperial College London i Queen Mary University of London, na łamach magazynu "Proceedings of the Royal Society B" opisali eksperyment, w którym sprawdzili reakcję trzmieli na wspomniany pestycyd. Naukowcy dawali owadom do wyboru czystą wodę z cukrem lub wzbogaconą w neonikotynoid.

Pestycydy z tej grupy są zakazane w Europie, ale szeroko stosuje się je na świecie. Prowadzone są żywe dyskusje nad tym, czy substancje te szkodzą pszczołom.

W czasie eksperymentu owady reagowały w zaskakujący sposób. Początkowo unikały wody z pestycydem, jednak z czasem zaczynały się nią żywić coraz częściej.

"Kiedy mają wybór, trzmiele wydają się unikać karmy z neonikotynoidem. Jednak, w miarę jak pojedyncze owady coraz częściej jej próbują, zaczynają ją preferować" - opowiada dr Richard Gill z Imperial College London.

Reakcje owadów na "wzbogaconą" karmę przypominały stosunek ludzi do papierosów.

"Neoniktoynoidy oddziałują na receptory nerwowe owadów, które przypominają receptory właściwe dla nikotyny u człowieka. Nasze odkrycie pokazujące, że trzmielom zaczynają smakować neonikotynoidy narzuca skojarzenia z uzależnieniem, co może intrygować, zważywszy na uzależniające właściwości nikotyny dla ludzi. Potrzebne będą jednak dalsze badania, aby sprawdzić, czy taka zależność pojawia się u pszczół" - mówi dr Gill.

Trzmiele wybierały karmę z dodatkową substancją, nawet gdy pojemnik z nią zamieniono miejscami z pojemnikiem zawierającym czystą wodę z cukrem. Oznacza to, że owady potrafią wykryć pestycyd w pożywieniu.

Jak tłumaczą naukowcy, wiele wcześniejszych badań polegało na podawaniu pszczołom samej karmy z pestycydami. Tymczasem autorzy nowego eksperymentu chcieli sprawdzić, czy owady potrafią takich substancji unikać.

Naukowcy liczą na to, że wyniki tego badania oraz kolejnych pozwolą na podejmowanie bardziej racjonalnych decyzji odnośnie stosowania neonikotynoidów.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!