Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Biznes i technologie

Naukowcy z USA pracują nad stworzeniem superwydajnego procesora na bazie miodu

  • Autor: PAP
  • Data: 08-04-2022, 16:53
Czy miód może być kluczem do rozwiązania problemu ograniczonej dostępności półprzewodników i późniejszej utylizacji elektronicznych odpadów? Szanse na to są spore. Efekty prac naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie, którzy prowadzą badania nad stworzeniem procesora na bazie miodu są bowiem obiecujące.
Naukowcy z USA pracują nad stworzeniem superwydajnego procesora na bazie miodu
Naukowcy z USA pracują nad stworzeniem superwydajnego procesora na bazie miodu /fot. Shutterstock

Przyszłości komputerów upatruje się w systemach neuromorficznych, które będą przechowywać i przetwarzać dane w sposób podobny do ludzkiego mózgu, dzięki czemu będa bardziej wydajne i bardziej energooszczędne. Kluczem do stworzenia takich systemów może być miód. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie (WSU) odkryli bowiem, że miodu można użyć do wykonania memystora - podstawowej komórki pamięci, elementu, który nie tylko przetwarza, lecz także przechowuje informację. Tak właśnie działają neurony, zapewniając niezwykłą wydajność mózgu.

Czym dokładnie jest memystor? "To bardzo małe urządzenie o prostej strukturze, ale ma bardzo podobne funkcje do ludzkiego neuronu. Jeśli zdołamy zintegrować miliony lub miliardy tych miodowych memrystorów, będzie można z nich stworzyć system neuromorficzny, który działa podobnie jak ludzki mózg" - powiedział w rozmowie z Euronews Feng Zhao, profesor nadzwyczajny Katedry Inżynierii i Informatyki WSU, jeden z autorów badania.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!