NBP: Pod koniec ub.r. pojawiły się oznaki wzrostu popytu na pracę
- Autor: PAP
- Data: 29-03-2017, 12:04
Stopa bezrobocia sięgnęła 6,1 proc., a liczba bezrobotnych spadła poniżej 1 mln osób - dodaje bank.
"Pomimo rekordowo niskiej stopy bezrobocia wzrost nominalnych wynagrodzeń w dalszym ciągu nie przyspieszał, pogłębiał się natomiast spadek podaży pracy wynikający z coraz wyraźniejszego ujemnego wpływu czynników demograficznych" - zaznacza NBP.
Bank centralny informuje w raporcie, że stopień wykorzystania dostępnych zasobów pracy w gospodarce nie zmienił się znacząco w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Nieznaczne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w IV kw. ub.r. skutkowało wprawdzie zwiększeniem liczby pracujących w gospodarce (BAEL) o ok. 68 tys. osób w ujęciu kwartalnym, zwraca uwagę NBP, jednak roczne tempo wzrostu ustabilizowało się na relatywnie niskim poziomie (0,3 proc. w ujęciu rocznym).
"Głównym składnikiem wzrostu liczby pracujących pozostawały stabilne formy zatrudnienia najemnego, jak również samozatrudnienie poza rolnictwem. Odnotowano przy tym niewielki wzrost przeciętnej liczby przepracowanych godzin, co doprowadziło do jej zrównania z preferencjami pracowników i wyzerowania luki niedopasowania godzinowego" - informuje NBP w komunikacie z raportu.
Według banku centralnego, podaż pracy w IV kwartale nadal obniżała się. "Utrzymywanie się tendencji malejącej wynikało ze spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym nieskompensowanego wzrostem współczynnika aktywności zawodowej. Coraz niższy wzrost aktywności zawodowej związany był przy tym z wyhamowywaniem wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym" - informuje NBP.
Stopa bezrobocia BAEL osiągnęła kolejne minimum (w IV kw. - 6,1 proc), a liczba bezrobotnych spadła poniżej 1 mln osób - zaznacza NBP. Jednak, jak dodaje, spadek bezrobocia wynika nadal w większym stopniu ze zmniejszającej się podaży pracy niż ze wzrostu liczby pracujących.
"Pomimo bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy tempo wzrostu płac w gospodarce w IV kw. 2016 r. obniżyło się z 4,1 do 3,7 proc. w ujęciu rocznym, na co wpłynęły między innymi wyraźnie niższe niż rok wcześniej wypłaty dodatkowych składników wynagrodzeń w górnictwie" - głosi komunikat.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Kto zbierze maliny? Polacy czy Ukraińcy?
-
Rośnie liczba osób tracących pracę. Rotację widać w handlu detalicznym
-
Polska zanotowała w czerwcu drugą najniższą stopę bezrobocia w UE
-
Inflacja w Polsce bije rekordy. PKO BP: do września będzie oscylować w granicach 15 proc.
-
W lipcu stabilne nastroje na rynku pracy
-
Największy wzrost wynagrodzeń jest w IT
-
Rosnące koszty hamują realizację inwestycji budowlanych
-
Polskie firmy otwierają się na Azjatów. Nie tylko z krajów byłego ZSRR
-
Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie? "To możliwe już na koniec roku"
-
Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 proc.
komentarze (0)