Niemiecka prasa: Słowacja chce zniesienia sankcji wobec Rosji
- Autor: PAP
- Data: 30-08-2016, 10:40

"Spór o unijne sankcje wobec Rosji wchodzi w kolejną rundę" - konstatuje brukselski korespondent gazety Daniel Broessler. Niemiecki dziennikarz zaznacza, że Słowacja jest przeciwko kontynuacji wprowadzonych w 2014 roku restrykcji.
"Osobiście uważam, że nadszedł czas, by spojrzeć racjonalnie na sankcje i by powiedzieć, że szkodzą one zarówno UE jak i Rosji" - cytuje premiera Słowacji Roberta Fico wydawana w Monachium gazeta.
Broessler przypomina, że Fico spotkał się w zeszłym tygodniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Dziennikarz zwraca uwagę, że Fico po wizycie w Moskwie napisał na Facebooku, iż sankcje nie przyczyniły się "w żaden sposób" do rozwiązania "newralgicznych kwestii" i że zgadza się z Putinem, iż należy ożywić wymianę handlową.
"SZ" pisze, że do krajów sceptycznych wobec sankcji należą, oprócz Słowacji, Węgry, Włochy i Grecja. Dotychczas udawało się przeforsować jednomyślną decyzję o utrzymaniu sankcji, jednak głos Słowacji, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii, "ma znaczenie" - ocenia Broessler.
Jak czytamy w "SZ", kanclerz Merkel nie widzi obecnie pola manewru do poluzowania sankcji. W wywiadzie dla telewizji ARD w niedzielę mówiła, że realizacja porozumienia z Mińska "pozostawia wiele do życzenia". Merkel zaznaczyła, że "nie widzi" szans na zmianę polityki sankcji, zastrzegając że "jeżeli dojdzie do postępu w realizacji Mińska, to (złagodzenie sankcji) stanie na porządku dnia".
Broessler pisze, że Merkel pozostawia sobie w ten sposób furtkę do stopniowego znoszenia restrykcji, tak jak proponował to wielokrotnie minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier. Obecnie Bruksela uzależnia zniesienie sankcji od realizacji wszystkich punktów porozumienia z Mińska.
W oddzielnym komentarzu Broessler krytykuje Fico i zbija jako "podwójnie błędne" argumenty słowackiego premiera, który twierdzi, że sankcje są nieskuteczne i szkodzą tak samo Rosji jak UE.
"Ten kto twierdzi, że sankcje są nieskuteczne, zapomina, że zaciężne oddziały Rosji chciały początkowo oddzielić od Ukrainy znacznie większe terytorium" - pisze publicysta. "Nikt nie wie, jak daleko posunęłaby się Rosja, gdyby Zachód nie zareagował wysyłając zwarty ekonomiczny sygnał" - dodaje. Zniesienie sankcji bez ustępstw ze strony Rosji zostanie odczytane jako danie jej wolnej ręki - ostrzega niemiecki dziennikarz.
Chybiony jest też jego zdaniem argument, że UE ucierpiała w wyniku sankcji tak samo jak Rosja. Unia poradziła sobie z rosyjskimi restrykcjami na rynku owoców i warzyw - ocenia dziennikarz "SZ". "Działając tak, jakby była słabsza niż jest w rzeczywistości, UE raczej podsyca konflikt niż łagodzi go" - zauważa Broessler.

Powiązane tematy:
-
Ponad 80 proc. firm MŚP w Polsce popiera sankcje na Rosję i Białoruś
-
Szefowa Parlamentu UE: uwolnijmy się od dostaw rosyjskiej energii
-
Producent sałatek wciąż na liście sankcyjnej. "Nie jesteśmy powiązani z Rosją"
-
Buzek: musimy zwiększyć magazynowanie gazu
-
Go Sport pierwszą ofiarą polskich sankcji wobec Rosji. Sieć złożyła wniosek o upadłość
-
UE uderza w Rosję. KE przekazała nowy pakiet sankcji
-
Kolejny kraj zamyka granice dla rosyjskiego transportu towarów
-
Premier: wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję to bezpośredni atak na Polskę
-
Premier Czech: Wstrzymując dostawy gazu do Polski, Rosja łamie porozumienia
-
W środę Rosja zacznie wstrzymywać dostawy gazu do Unii Europejskiej
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
- Kombinat Konopny: Robimy produkty zupełnie neutralne światopoglądowo
komentarze (1)
Kanclerz Merkel nie mogła udzielić wywiadu dla telewizji ARD w niedzielę, ponieważ to była niedziela i kanclerz wraz z mężem odpoczywała- jak zwykle fałsz
Odpowiedz