Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Nominalna dynamika płac w najwyższa od stycznia 2012 r.

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 18-07-2017, 16:02
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w czerwcu do 6,0% r/r wobec 5,4% w maju, kształtując się znacząco powyżej naszej prognozy (4,9%) i konsensusu rynkowego (5,0%). Tym samym osiągnęła ona najwyższy poziom od stycznia 2012 r. Naszym zdaniem głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw były przesunięcia wypłat zmiennych składników wynagrodzenia, a nie narastanie presji płacowej związanej z poprawą sytuacji na rynku pracy – mówi Krystian Jaworski, Starszy Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.
Nominalna dynamika płac w najwyższa od stycznia 2012 r.
fot.PTWP

Naszą ocenę wspierają opublikowane dziś wyniki kwartalnego badania koniunktury NBP (tzw. Szybki Monitoring). Według raportu w II kw. zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw, które odnotowały nasilanie się nacisków na wzrost wynagrodzeń (15%). Zgodnie z opracowaniem NBP wśród czynników ograniczających rosnącą presję płacową można wymienić napływ imigrantów oraz dodatkowe dochody związane z wypłatą środków w ramach programu Rodzina 500+. Dlatego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach dynamika wynagrodzeń ukształtuje się poniżej 6%, jednak pozostanie ona w łagodnym trendzie wzrostowym.

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w czerwcu o 4,4% r/r wobec 3,4% w maju. W efekcie, w II kw. roczne realne tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3,3% wobec 2,5% w I kw. Precyzyjna odpowiedź na pytanie, które branże odpowiadały za wyraźne przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń w czerwcu będzie możliwa dopiero po zapoznaniu się z pełnymi danymi o wynagrodzeniach po publikacji Biuletynu Statystycznego.

Spadek dynamiki zatrudnienia pomimo silnego wzrostu liczby etatów

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu o 11,1 tys. m/m wobec spadku o 0,7 tys. w maju. Roczna dynamika zatrudnienia obniżyła się w czerwcu do 4,3% z 4,5% w maju. Niższe roczne tempo wzrostu zatrudnienia w czerwcu było wynikiem oddziaływania efektu wysokiej bazy sprzed roku (wzrost zatrudnienia w ujęciu miesięcznym w czerwcu 2016 r. był najwyższy od 2007 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłych lat).

Spowolnienie wzrostu zatrudnienia jest spójne z badaniami koniunktury w przetwórstwie. W czerwcu składowa PMI dotycząca zatrudnienia obniżyła się bowiem – drugi miesiąc z rzędu – do 50,9 pkt. (najniższego poziomu od października 2016 r.) z 52,8 pkt. w maju. Wzrost zatrudnienia w czerwcu był ograniczany przez rosnące trudności firm w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Według badań koniunktury GUS w II kw. odsetek przedsiębiorstw przetwórstwa raportujących ww. trudności był najwyższy w historii badań. W kolejnych miesiącach wraz ze stopniowym wyhamowaniem poprawy sytuacji na rynku pracy oczekujemy łagodnego obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia.

Dane z rynku pracy dobrym sygnałem dla konsumpcji

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w czerwcu 8,9% r/r wobec 7,9% i 7,1% odpowiednio w II i I kw. Wyraźne przyspieszenie realnego funduszu płac w II kw. w stosunku do I kw. stanowi ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji prywatnej spadnie do 4,2% r/r w II kw. wobec 4,7% w I kw. - mówi Krystian Jaworski.

- Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności obligacji - dodaje ekspert.


Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!