W czwartek uroczyście otwarto nowy obiekt, wybudowany na terenie kieleckiej fabryki.

Hala ma ponad 5 tys. m kw. powierzchni. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, konstrukcja budynku spełnia najbardziej wymagające normy oszczędności ciepła, a zainstalowana tu nowoczesna centrala wentylacyjna w ciągu godziny jest w stanie wymienić całkowicie powietrze w całej hali.

Realizacja inwestycji, która kosztowała ok. 10 mln zł, trwała siedem miesięcy. W tym czasie wyburzono starą, funkcjonująca w tym miejscu halę, a jej elementy pokruszono i wykorzystano pod budowę skarpy i drogi. Jak powiedział PAP dyrektor operacyjny zakładów przetwórczych DS Smith Polska Grzegorz Bielnik, na czas budowy fabryka została przeniesiona do magazynu zewnętrznego, wynajętego poza terenem firmy.

W hali będą powstawały wielkogabarytowe opakowania przemysłowe, wykorzystywane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, RTV-AGD oraz logistyce.

Bielnik dodał, że dzięki inwestycji firma zwiększy zatrudnienie. W tej chwili w zakładzie pracują 34 osoby. "Sukcesywnie, wraz z rozwojem parku maszynowego tej hali, w ciągu roku powinno być zatrudnionych kolejne 15-20 osób. Liczymy, że w ciągu 2-3 lat będzie to ok. 80 osób" - dodał.

Prezes DS Smith Polska Krzysztof Sadowski poinformował, że planowana jest dalsza rozbudowa firmy w Kielcach. "Mamy tu ok. 70 tys. metrów kw. powierzchni pod dachem. Dziś to już nie wystarcza, bo obecnie produkujemy ok. cztery razy więcej opakowań niż 15 lat temu - w tych samych murach" - powiedział.

Dodał, że nowy zakład to pierwszy etap rozbudowy. "Trwają przygotowania do budowy magazynu z tyłu hali, planujemy także rozbudowę innych obiektów" - zaznaczył Sadowski.

Obecny w ponad 30 krajach DS Smith jest wiodącym w Europie dostawcą opakowań produkowanych zgodnie z indywidualnymi specyfikacjami klienta. Oferuje tekturowe opakowania przemysłowo-transportowe, FMCG, display'e i opakowania POS, spersonalizowane opakowania ochronne oraz palety tekturowe, których produkcja ma miejsce między innymi na terenie kieleckiej fabryki.

W Kielcach DS Smith Polska zatrudnia ok. 700 osób. Tutejszy zakład jest kontynuatorem funkcjonujących od 1971 r. Kieleckich Zakładów Wyrobów Papierowych.

DS Smith Polska zatrudnia ponad 1,2 tys. osób. Firma posiada także fabryki produkcyjne wyposażone w tekturnice w Kutnie i Oławie oraz fabrykę przetwórczą w Kwidzynie. Prowadzi też działalność w Wilnie (Litwa) i Tallinie (Estonia).