Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Nowa srebrna moneta 20-złotowa w obiegu

  • Autor: PAP
  • Data: 29-05-2017, 19:23
Narodowy Bank Polski wyemitował w poniedziałek srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł poświęconą bitwie pod Zadwórzem z 1920 r. To pierwsza moneta z serii „Polskie Termopile” - podał NBP w komunikacie.

Awers monety, zaprojektowanej przez Urszulę Walerzak, przedstawia stylizowaną postać Ateny - bogini mądrości i sprawiedliwej wojny - z włócznią, napis Polskie Termopile oraz stałe elementy, które znajdują się na monetach kolekcjonerskich: nominał, wizerunek orła, a także napis Rzeczpospolita Polska i rok emisji.

Na rewersie znajduje się postać bohatera bitwy - Konstantego Zarugiewicza, z wizerunkiem orderu Virtuti Militari. Moneta będzie dostępna w nakładzie do 18 tys. sztuk.

Bohaterską walkę pod Zadwórzem pod Lwowem stoczyli polscy obrońcy 17 sierpnia 1920 r. z przeważającymi siłami bolszewików pod dowództwem Siemiona Budionnego. W starciu zginął prawie cały oddział kapitana Bolesława Zajączkowskiego, w tym 19-letni Konstanty Zarugiewicz, pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Heroiczna obrona przeszła do historii jako polskie Termopile.

- Nowa seria monet podkreśla wagę honoru i dumy narodowej Polaków, którzy byli gotowi oddawać życie nawet wtedy, kiedy przeważające siły przeciwnika od początku nie dawały szans na wygraną. Walczącym w imię wolności i niepodległości należy się nasza pamięć - podkreślił cytowany w komunikacie prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Jak zapowiedział NBP w komunikacie, kolejna emisja zaplanowana jest na 2 czerwca - do obiegu wejdzie wówczas srebrna i złota moneta przygotowana na 200-lecie istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!