Nowe rozporządzenie UE w sprawie F-gazów
Z początkiem bieżącego roku w całej Unii Europejskiej weszło w życie nowe rozporządzenie UE nr 517/2014 w sprawie F-gazów, wykorzystywanych m.in. w urządzeniach chłodniczych Znacznie ograniczono paletę dostępnych czynników chłodniczych o wysokim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego a częściowo ich zakazano.
- F-gazy to syntetycznie wytwarzane fluorowane węglowodory. Przemysł chemiczny opracował szeroką paletę takich substancji do stosowania w roli czynnika chłodniczego w sprężarkowych urządzeniach chłodniczych, przykładając wagę do ich wysokiej sprawności termodynamicznej i łatwości stosowania. Większość używanych F-gazów nie jest ani toksyczna, ani palna – co znacznie redukuje wymagania bezpieczeństwa i ułatwia ich obsługę - mówi Hermann Renz, Technical Programs Manager firmy Bitzer.
F-gazy odznaczają się wysoką stabilnością termiczną i chemiczną. Urządzenia chłodnicze, które je wykorzystujące mają długą żywotność i są łatwe w serwisowaniu.
Nowe unijne rozporządzenie ogranicza paletę dostępnych czynników chłodniczych o wysokim tzw. potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) – a częściowo ich zakazuje. - Podstawą do oceny danej substancji jest nie tylko sama ilość, ale również wskaźnik porównawczy z CO2 – będący iloczynem masy oraz współczynnika GWP dla danego gazu. Czynniki chłodnicze o niskim współczynniku GWP mogą być stosowane w większych ilościach niż czynniki o wysokim współczynniku. Jednakże wysoki współczynnik GWP posiada wiele F-gazów. Jest to związane z ich stabilnością chemiczną, która utrzymuje się również po uwolnieniu się gazu do atmosfery - dodaje Renz.
Jak podkreśla Heinz Jürgensen,dyrektor ds. Technologii i Projektów Specjalnych firmy Bitzer, do 2018 roku przemysł będzie musiał zredukować całkowitą ilość zużywanych F-gazów aż o 37 proc.. Do 2030 roku planowane jest obniżenie poziomu produkcji do zaledwie 21 proc. wartości z 2015 roku – jako docelowy limit dopuszczenia do obrotu. - Ponadto począwszy od 2020 roku w całej Unii Europejskiej zostanie zabroniony do stosowania w wielu urządzeniach stacjonarnych ważny czynnik R404A. Wyznaczony dla niego współczynnik GWP wynoszący 3.922 znacznie przekracza bowiem maksymalny limit wynoszący 2.500. Dlatego do momentu całkowitego wdrożenia rozporządzenia w 2030 roku czeka nas jeszcze wiele pracy. Planowane są również zaostrzone wymagania w zakresie kontroli szczelności oraz dodatkowe wymagania dotyczące personelu, dokumentacji i administracji - zauważa Jürgensen.
Grupa Bitzer jest producentem sprężarek do urządzeń chłodniczych.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.