Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Nowy Jedwabny Szlak: Usprawnienie transportu między Azją a Europą jednym z wyzwań polsko-chińskiej współpracy

  • Autor: PAP
  • Data: 15-05-2017, 08:18
Polsko-chińska współpraca w dziedzinie nauki i kultury to jeden z elementów realizacji projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Głównym wyzwaniem będzie kwestia usprawnienia transportu pomiędzy Azją a Europą - powiedział rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming, którego uczelnia współpracuje z Politechniką Poznańską.

Nowy Jedwabny Szlak to ogromny projekt promowany przez administrację prezydenta Chin Xi Jingpinga od jesieni 2013 roku. Składa się on z "jednego pasa i jednego szlaku", które oznaczają odpowiednio sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą - największym partnerem handlowym Pekinu.

Projekt nie zakłada wyłącznie budowy infrastruktury. Polska z Chinami współpracuje także na polu naukowym, co widoczne było podczas wizyty chińskiej głowy państwa w listopadzie 2015 r. "Podczas wizyty prezydenta Xi Jingpinga została podpisana umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów i świadectw" - przypomina dyrektorka sekcji edukacji w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej, He Juan i tłumaczy: "Myślę, że to jest bardzo ważna umowa pod względem rozwoju wymiany studenckiej i akademickiej przede wszystkim".

"Moim zdaniem polskie uczelnie mają bardzo dobrą tradycję naukową i pod tym względem mogą z chińskimi uczelniami współpracować" - zapewnia He Juan.

Chęć współpracy widać na przykładzie Politechniki Poznańskiej. W kwietniu br. powstało tam Centrum Badawcze Nowego Jedwabnego Szlaku. Do jego głównych zadań należą: transfer nauki, edukacji, kultury, a w konsekwencji - także biznesu. "Głównym wyzwaniem stojącym przed tym centrum będzie badanie i opracowywanie możliwości usprawnienia transportu pomiędzy Azją a Europą" - wyjaśnia rektor Uniwersytetu w Chongqing Tang Boming.

Centrum wyrasta poza Poznań, bo łączy najważniejsze uczelnie techniczne w Polsce i w Chinach. Szef chińskiej uczelni zwraca uwagę na efektywność takich inicjatyw. "Może nie jest istotnym to, ile takich instytucji będzie otwartych, ale to, żeby wnosiły faktyczny wkład w rozwój tej idei" - przekonuje. "Poprzez prowadzone w coraz większej skali przedsięwzięcia chcemy, żeby dochodziło do interakcji, by faktycznie tę ideę udało się sprawnie zrealizować" - zapewnia Tang Boming.

Polsko-Chińska współpraca ma miejsce także na Politechnice Opolskiej. Umowa z Uniwersytetem w Chongqing podpisana w 2015 r. zakłada współpracę naukową i tę związaną z kształceniem i wymianą studentów, a zakres wspólnych przedsięwzięć dotyczyć może praktycznie wszystkich kierunków technicznych.

"Otoczką tego wszystkiego jest współpraca i wymiana kulturowa. Polska już znajduje się w sercach Chińczyków" - zapewnia rektor Uniwersytetu w Chongqing i dodaje: "Uczniowie gimnazjów, liceów na zajęciach uczą się o takich postaciach jak Kopernik, Maria Curie-Skłodowska, Chopin. Polska jest w tej sferze kulturowej w Chinach obecna".

Pogłębienie tej obecności sukcesywnie następuje także w Polsce. Przykładem tego jest uruchomienie w 2016 r. w liceum ogólnokształcącym w Świętochłowicach klasy z językiem chińskim. Dyrekcja szkoły uznała, że znajomość tego języka to pewna przyszłość i perspektywa dobrze płatnej pracy.

Nowy Jedwabny Szlak prowadzi przez kraje środkowoazjatyckie do Europy Zachodniej przez Polskę. Chińskie inwestycje w Nowy Jedwabny Szlak szacowane są na 40 mld dolarów. Kolejne 50 mld dolarów to kapitał związanego z przedsięwzięciem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!