Nowy podział kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym
- Autor: PAP
- Data: 02-01-2016, 08:58
Uchwalona w lecie, z inicjatywy posłów PO nowela ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym (pochodzącej z 2005 r.) ma służyć, jak głosi uzasadnienie, przebudowie dotychczasowego systemu finansowania kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym, w którym główny ciężar kosztów ponoszą: Giełda Papierów Wartościowych SA i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA.
Cel ustawy to odciążenie Giełdy i KDPW z kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Ponadto zgodnie z ustawą Komisja Nadzoru Finansowego ma przedstawiać "Prezesowi Rady Ministrów coroczne sprawozdanie ze swojej działalności w terminie do dnia 31 lipca następnego roku". Sprawozdanie takie ma być jawne i obejmować "w szczególności zestawienie wszystkich poniesionych w roku budżetowym kosztów działalności Komisji i Urzędu".
"System finansowania KNF oparty o kontrybucje od GPW SA i KDPW SA był wprowadzany w diametralnie innych warunkach rynkowych i właścicielskich. W przypadku KDPW SA koszt tego nadzoru w roku 2014 sięga ponad 20 proc. rocznych kosztów działalności operacyjnej spółki, tworząc ogromną barierę dla rozwoju i konkurencyjności z innymi podmiotami w krajach UE i na świecie (na światowych rynkach poziom tejże opłaty wynosi zaledwie kilka procent)" - zaznaczono w uzasadnieniu.
"W obecnym kształcie system poboru opłat oderwany jest od przychodów poszczególnych podmiotów i od ich sytuacji finansowej. W praktyce generuje dla podmiotów obciążonych obowiązkiem opłat większe nakłady w czasach kryzysu z uwagi na brak alternatywnych źródeł finansowania" - przekonują autorzy noweli.
Z kolei, jak dodają, część podmiotów nadzorowanych, jak np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, "nie ponosi żadnych bezpośrednich stałych obciążeń finansowych związanych z kosztami tego nadzoru". "Jednorazowe opłaty, które ponoszą poszczególne podmioty, dotyczą bowiem tylko sytuacji, gdy dany podmiot występuje o zgodę, zezwolenie bądź inną czynność organu nadzoru i nie są one związane ani ze skalą, ani charakterem bieżącej działalności prowadzonej przez dany podmiot" - czytamy w uzasadnieniu.
Dlatego najważniejszym elementem zmiany jest szersza i bardziej równomierna partycypacja poszczególnych grup podmiotów prowadzących działalność na rynku kapitałowym w ponoszeniu kosztów nadzoru nad tym rynkiem, co w stosunku do GPW SA i KDPW SA skutkować będzie odejściem od statusu głównych płatników - twierdzą autorzy.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
KNF żąda zawieszenia obrotu akcjami 10 spółek m.in. Sfinks Polska
-
Janusz Palikot chce wprowadzić swoje spółki na giełdę i sięgnąć po finansowanie w Azji
-
GPW tworzy cyfrową platformę dla usług transportowych
-
Internetowe FRSiH: W jakich obszarach i branżach COVID-19 przyspieszy konsolidację i przejęcia?
-
Browar Brodacz startuje z kampanią crowdfundingową na własny browar, chce wejść na giełdę
-
GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z COVID-19
-
Allegro - największy debiut w historii warszawskiej giełdy. Cena akcji w debiucie 65 zł wobec 43 zł w ofercie
-
Allegro wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych, wyemituje akcje za 1 mld złotych
-
11 sierpnia wchodzi w życie ustawa o udzielaniu pomocy publicznej dla firm
-
W USA euforia na Wall Street, w Europie podobnie, bo są pozytywne wyniki prac nad szczepionką na koronawirusa
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (0)