Nowy podział kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym
- Autor: PAP
- Data: 02-01-2016, 08:58
"Obowiązkiem ponoszenia kosztów nadzoru w drodze rocznych opłat objęte zostaną wszystkie podstawowe grupy podmiotów prowadzących działalność na rynku kapitałowym, w tym także te kategorie podmiotów nadzorowanych, które dotychczas nie były objęte żadnymi bezpośrednimi obciążeniami daninowymi z tytułu publicznego nadzoru sprawowanego nad rynkiem kapitałowym" - czytamy w uzasadnieniu.
Podmioty rynku kapitałowego mają dokonywać dwóch rodzajów opłat: jednorazowych, za udzielenie przez KNF zgody, zezwolenia lub podjęcie innej czynności o podobnym charakterze, oraz stałych opłat rocznych.
Te ostatnie będą wnoszone przez wszystkie podmioty rynku kapitałowego, a więc m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, spółki prowadzące izbę rozliczeniową, domy maklerskie, zagraniczne firmy inwestycyjne prowadzące działalność maklerską na terytorium RP, podmioty posiadające zezwolenie na prowadzenie rachunków i rejestrów towarów giełdowych, krajowe spółki publiczne, których akcje dopuszczone są do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje wprowadzone są do alternatywnego systemu obrotu itd.
Ustalone po zakończeniu roku budżetowego rzeczywiste koszty nadzoru nad rynkiem kapitałowym - wynika z uzasadnienia - będą w części pokrywane także ze środków wnoszonych przez banki (13,5 proc.) oraz przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji (1,5 proc.), ze względu na uczestnictwo tych podmiotów w rynku kapitałowym. "Pozwoli to na bardziej adekwatne rozłożenie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym z uwzględnieniem funkcjonalnych powiązań międzysektorowych" - głosi uzasadnienie.
Większość artykułów wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku, z wyjątkiem przepisów o jawnych sprawozdaniach KNF, które mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
KNF żąda zawieszenia obrotu akcjami 10 spółek m.in. Sfinks Polska
-
Janusz Palikot chce wprowadzić swoje spółki na giełdę i sięgnąć po finansowanie w Azji
-
GPW tworzy cyfrową platformę dla usług transportowych
-
Internetowe FRSiH: W jakich obszarach i branżach COVID-19 przyspieszy konsolidację i przejęcia?
-
Browar Brodacz startuje z kampanią crowdfundingową na własny browar, chce wejść na giełdę
-
GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z COVID-19
-
Allegro - największy debiut w historii warszawskiej giełdy. Cena akcji w debiucie 65 zł wobec 43 zł w ofercie
-
Allegro wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych, wyemituje akcje za 1 mld złotych
-
11 sierpnia wchodzi w życie ustawa o udzielaniu pomocy publicznej dla firm
-
W USA euforia na Wall Street, w Europie podobnie, bo są pozytywne wyniki prac nad szczepionką na koronawirusa
komentarze (0)