Ustawa o składce zdrowotnej rolników została uchwalona w styczniu 2012 r. i początkowo miała obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Wówczas naliczanie składki miałoby się zmienić, gdyż zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r., jej wysokość powinna zależeć od dochodów rolnika. Rząd musiał przygotować nową ustawę, gdyż TK wówczas dał czas na zmianę przepisów tylko do lutego 2012 r.

Neumann zaznaczył, że resort zdrowia wystąpił z zapytaniem do ministerstwa finansów, czy jest szansa na wprowadzenie takiego podatku w najbliższym czasie - uzyskał odpowiedź, że "prace trwają i będą trwały". W związku z tym resort zdrowia, który odpowiada za tę ustawę, już wystąpił o wpisanie jej nowelizacji do prac rządu, gdyż nie chce, by do parlamentu trafiła ona w ostatniej chwili.

Podobna sytuacja była w ubiegłym roku, gdy parlament zajął się nowelizacją dopiero w grudniu, a posłowie i senatorowie musieli pracować w ekspresowym tempie.

Jak wyjaśnił Neumann, chodzi o przedłużenie tego mechanizmu, który działał w 2012 i 2013 r. na kolejne lata. Podkreślił, że na razie nie wiadomo, jak długo będą obowiązywały obecne przepisy, ale ministerstwo nie chciałoby ich przedłużać co roku.

TK w 2010 r. zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. W momencie, gdy uchwalono tę ustawę, nie można było obliczyć faktycznych dochodów rolnika, rząd zaproponował, by składkę zróżnicować w oparciu o ilość posiadanej ziemi.

Ustawa zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej płacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2012 r. było to 113 zł miesięcznie, obecnie składka wynosi 116 zł.

Suma składek za 2012 r. nie zmieniła się w stosunku do 2011 r. i wyniosła ona ok. 1,8 mld zł. Większość środków pochodzi z budżetu państwa i poprzez KRUS ma być przekazywana do NFZ. Takie same zasady zostały utrzymane w 2013 r.