Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Od 2019 r. Jednolity Plik Kontrolny zastąpi deklaracje VAT

  • Autor: PAP
  • Data: 14-03-2018, 10:26
Planujemy odejść od deklaracji VAT-owskich z początkiem przyszłego roku. Jednolity Plik Kontrolny VAT powinien to całkowicie zastąpić - poinformowała w minister finansów Teresa Czerwińska.

Czerwińska pytana w Radiowej Jedynce, czy dobra ściągalność podatku VAT i skuteczne uszczelnianie systemu podatkowego oznacza, że niedługo będziemy mogli wrócić do poprzedniej stawki podatku VAT, odparła: "myślę, że to jeszcze nie jest ten moment". "System jest żywy - z jednej strony musimy likwidować te patologie, które narosły w systemie, a z drugiej - wdrażać bardzo zaawansowaną analitykę, która będzie działała również prewencyjnie" - stwierdziła.

Zdaniem szefowej MF "jeśli chodzi o procesy uszczelniające, my tak naprawdę jesteśmy na etapie realizacji pewnych większych, grubszych założeń". "Myślę, że to jeszcze nie jest ten moment, kiedy możemy mówić o tym, że całkowicie doszczelniliśmy system podatkowy" - oceniła.

Czerwińska podkreśliła, że w ubiegłym roku podjętych zostało "bardzo dużo działań dotyczących uszczelniania systemu podatkowego". Przypomniała, że chodzi o liczne inicjatywy legislacyjne, m.in. reformę Krajowej Administracji Skarbowej, która była "bardzo potrzebne i w tej chwili widać, że przynosi bardzo konkretne, wymierne efekty". Dodała, że MF w 2019 roku zakłada wpływy z tytułu podatku VAT na poziomie 166 mld zł jednak zaznaczyła, że resort spodziewa się także "efektów z uszczelnienia pozostałych podatków".

Szefowa MF wskazała, że jednym ze sposobów uszczelniania systemu podatkowego jest obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT, który wszedł w życie 1 stycznia 2018 r. JPK dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży VAT. JPK objął swoim działaniem 1,6 mln płatników VAT, nawet tych najmniejszych. System, w ograniczonym zakresie, funkcjonował od 2016 roku.

Jak przypomniała Czerwińska, 94,5 procent podatników VAT złożyło w terminie JPK VAT za styczeń, jednak po analizie wykryto 85 tys. podejrzanych faktur. Jak podało w poniedziałek MF, "podejrzane faktury" zostały wystawione przez 36 tys. podmiotów i dotyczą kwoty 105 mln zł.

"Jestem daleka od stwierdzenia, że w przypadku każdej takiej faktury mamy do czynienia z oszustwem czy przestępstwem" - oceniła minister finansów. Tłumaczyła, że podejrzane faktury to takie, co do których są "zastrzeżenia". "Mogą to być po prostu faktury, w których pojawiły się błędy, pomyłki, nieścisłości, ale również mogą to być faktury - i to jest wysoce prawdopodobne przynajmniej w części - gdzie mamy do czynienia z próbą oszustwa czy wyłudzenia" - dodała.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!