Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Od 2019 r. Jednolity Plik Kontrolny zastąpi deklaracje VAT

  • Autor: PAP
  • Data: 14-03-2018, 10:26
Strona 2 z 2

Zaznaczyła, że JPK nie jest tylko narzędziem do zwiększania wpływów do budżetu państwa, ale to jest również narzędzie do wsparcia uczciwej konkurencji. "Jeżeli mówimy o podejrzanych fakturach, to możemy mieć do czynienia z próbą oszustwa uczciwego kontrahenta. Po drugiej stronie w fakturze zawsze jest możliwość oszukania" - mówiła

Czerwińska wyjaśniła, że "podejrzane" faktury, są w tej chwili analizowane. Przedsiębiorcy, którzy je wystawili, otrzymują wiadomość SMS, email z prośbą o korekty. "Jeżeli się okazuje, że to jest pomyłka, nieścisłość, która wynika z takich zwykłych, ludzkich błędów (...) to wówczas jest możliwość poprawy. Będzie to się działo bez konsekwencji" - podkreśliła.

Minister finansów została także zapytana, czy wkrótce Urząd Skarbowy będzie wypełniał formularze podatkowe PIT za Polaków. "Tak, rzeczywiście, jeśli mówimy o w ogóle reformie systemu podatkowego czy jego upraszczaniu, transparentności, to też mówimy o tym, że ten system (...) musi się przejawiać również w tym, żeby zdejmować pewne obowiązki, które leżą po stronie obywatela czy przedsiębiorcy i przejmować częściowo po stronie administracji skarbowej" - przyznała.

"Na przykładzie JPK - gdzie mamy już bardzo dużo informacji dotyczących deklaracji VAT-owskich - planujemy odejść od deklaracji VAT-owskich z początkiem przyszłego roku. JPK powinien to całkowicie zastąpić" - poinformowała, dodając, że "podobną drogą możemy iść w kierunku deklaracji PIT-owskich".

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!