Odejście od zmiany czasu w UE tematem spotkania w Brukseli
- Autor: PAP
- Data: 03-12-2018, 18:04

W Brukseli trwa spotkanie unijnych ministrów transportu, którzy mają poruszyć m.in. temat zmiany przepisów dotyczących rezygnacji z przestawiania czasu na zimowy. Adamczyk był pytany, jakie zaprezentuje stanowisko w tej sprawie.
"Polski rząd (...) jest przede wszystkim zainteresowany ekonomicznym efektami tej decyzji. Te decyzje są akceptowalne społecznie, mamy tego świadomość. Wydaje się, że to, co zaproponowała pierwotnie prezydencja austriacka, żeby do zmiany czasu doszło już w przyszłym roku na wiosnę, nie uzyskało akceptacji praktycznie większości państw Unii Europejskiej. Prezydencja austriacka zaproponowała kolejny termin, 1 kwietnia 2021 roku. Wydaje się, że ten termin jest akceptowalny" - powiedział.
Dodał, że najważniejsze jest to, aby "zharmonizować te decyzje z punktu widzenia interesów każdego z państw". "Aby nie doprowadzono do tego, że przekraczając granice będziemy mieli taka mozaikę" - wskazał wyjaśniając, że chodzi o to, aby jadąc przykładowo przez cztery kraje w każdym nie obowiązywała inna strefa czasowa.
Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie; zgodnie z propozycją przestawienie zegarków odbyłoby się ostatni raz w 2019 roku. Kraje UE mogłyby wybrać, czy stosują czas zimowy, czy letni, ale nie oba.
KE przekonuje, że jej propozycja ma zapewnić, iż wszelkie zmiany będą dokonywane w sposób skoordynowany między sąsiadującymi krajami, tak aby czuwać nad odpowiednim funkcjonowaniem rynku wewnętrznego i uniknąć fragmentacji. Mogłaby ona powstać, gdyby niektóre państwa unijne stosowały ustalenia dotyczące sezonowej zmiany czasu, a inne zrezygnowały z ich stosowania.
Projekt nie oznacza, że zmiana czasu zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się bowiem zgodzić kraje UE. KE chce, by każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.
Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 roku. Potem państwa członkowskie, które chcą na stałe przejść na czas zimowy, nadal mogłyby ostatni raz wprowadzić czas zimowy w niedzielę 27 października 2019 roku. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe. Aby taki harmonogram mógł być stosowany, zmiany w prawie UE muszą być przyjęte do marca przyszłego roku.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Kiedy zmiana czasu na zimowy? MRiT pracuje nad przepisami
-
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
-
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu letniego
-
Skąd przy zmianie czasu wziąć brakującą godzinę na wykresówce
-
Większość Polaków chce wprowadzenia czasu letniego
-
Zmiana czasu nie zniknie za szybko
-
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
-
Większość Europejczyków za zniesieniem zmiany czasu
-
W nocy z 29 na 30 października zmieniamy czas z letniego na zimowy
-
Krótsze święta. Zmiana czasu na letni w nocy z soboty na niedzielę
komentarze (0)