Ogłoszenie upadłości konsumenckiej stanie się łatwiejsze
- Autor: PAP
- Data: 26-06-2014, 09:48
Za uchwaleniem noweli głosowało 430 posłów, przeciw było 12, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi do Senatu.
W trakcie wtorkowej debaty nad nowelą przedstawiciele klubów poselskich zgodnie podkreślali, że zmiany w obecnie obowiązującej ustawie są bardzo potrzebne, bo jest ona martwym prawem.
Nowelizacja zakłada, że w imię humanitaryzmu i współżycia społecznego bankructwo konsumenta będzie w szczególnych okolicznościach możliwe nawet wtedy, gdy: nie zgłosił on w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości; jego działania zostały prawomocnie uznane za dokonane z pokrzywdzeniem wierzycieli; podał we wniosku o upadłość nieprawdziwe lub niekompletne dane; nie wykonywał ciążących na nim obowiązków.
Zmiany wprowadzają też m.in. odstąpienie od rygoryzmu i formalizmu przy postępowaniu upadłościowym i dają znacznie większą swobodę decyzji sądom. A także obniżają koszty całej procedury i przewidują udzielanie "pożyczki" ze Skarbu Państwa na jej opłacenie. Opłata stała przy przystąpieniu do procedury upadłościowej ma być obniżona z 200 do 30 zł. Zaś "pożyczka" miałaby być spłacona z majątku dłużnika po jego likwidacji, lub - w szczególnych wypadkach - nawet całkowicie darowana. W wyjątkowych sytuacjach, np. ciężkiej choroby czy niepełnosprawności, sąd mógłby także ogłosić upadłość - niewypłacalnego, ale rzetelnego dłużnika - bez zaspokajania wierzycieli.
"To bardzo oczekiwana nowelizacja. Według Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor z marca tego roku zaległe płatności to kwota 40 mld 460 mln zł. 2 338 833 osoby posiadają zaległe zobowiązania. Wzrastająca kwota zaległego zobowiązania wskazuje, że konsumenci, którzy wcześniej posiadali niespłacone zobowiązania, popadają w jeszcze większe długi. Stąd potrzeba zmiany" - podkreślała podczas wtorkowej debaty przedstawicielka klubu PO Irena Tomaszak-Zesiuk. Jak powiedziała, w interesie państwa jest, by obywatele mieli szansę na nowy start, włączyli się w życie społeczne i płacili podatki.
Nowe przepisy cieszą się całkowitym poparciem resortu sprawiedliwości. "Mamy świadomość, że ta nowelizacja jest nie po myśli instytucjom finansowym, bo trzeba będzie bardziej dogłębnie rozważać zdolność kredytową dłużnika, bo dzisiaj wszędzie wciskają nam pieniądze, nie pytając, czy osoba zaciągająca pożyczkę jest w stanie się z tego wywiązać" - mówił w debacie wiceszef MS Jerzy Kozdroń. Jednak, jak stwierdził, resort nie spodziewa się, by nowa ustawa zaskutkowała "lawinowym składaniem wniosków o upadłość".
"Ustawa nie będzie remedium na problemy tych 2 milionów (które mają trudności ze spłatą długów), bo upadłość w swojej istocie ma na celu likwidację majątku dłużnika" - wskazywał Kozdroń. Wyraził jednak nadzieję, że jej uchwalenie pozwoli przerwać "stan bezradności", w jakim znalazło się bardzo wielu zadłużonych konsumentów i pozwoli im wrócić do normalnego życia społecznego.

Powiązane tematy:
-
Premier: wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję to bezpośredni atak na Polskę
-
Sejmowe komisje za projektem noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
-
Ten alkohol nie ma definicji w polskim prawie. Dla producentów to poważny problem
-
Jak przebiega ekstradycja obywateli Polski z Argentyny? Pytamy prawnika
-
Jak firmy mogą chronić swoje interesy w Rosji? Zapytaliśmy prawnika
-
Sejm: nie zgłoszono poprawek do projektu ustawy o ARiMR
-
Andrzej Kosztowniak został nowym przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych
-
Zerowy VAT na żywność. Obowiązek informowania o nim to fikcja?
-
Sejm we wtorek zajmie się m.in. projektem nowej ustawy covidowej
-
Sejm przeciw poprawkom Senatu do ustawy czasowo obniżającej VAT
komentarze (3)
Czy spełniasz warunki oddłużenia w upadłości konsumenckiej ? Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd jest pierwszym, niezbędnym i najważniejszym warunkiem uzyskania oddłużenia przez niewypłacalnych dłużników. Oddłużenie w upadłości konsumenckiej nie jest dostępne dla wszystkich. Sąd może ogłosić Twoją upadłość konsumencką, jeżeli jesteś osobą fizyczną spełniającą poniższe kryteria : 1) MIEJSCE ZAMIESZKANIA I POBYTU - POLSKA. Główny ośrodek Twojej podstawowej działalności tzn. centrum spraw życiowych, miejsce zamieszkania i stałego pobytu znajduje się w Polsce. 2) KONSUMENT. Nie prowadzisz działalności gospodarczej tzn. nie jesteś przedsiębiorcą indywidualnym lub przestałeś prowadzić działalność gospodarczą minimum na rok przed złożeniem wniosku. 3) NIEWYPŁACALNOŚĆ. Jesteś niewypłacalny, a zatem ocena Twojej sytuacji finansowej wskazuje na to, że utraciłeś trwale zdolność do spłaty swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. 4) BRAK WINY W POWSTANIU NIEWYPŁACALNOŚCI. Jest to najważniejsza przesłanka określająca, kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej. Dłużnik niewypłacalny nie mógł doprowadzić do swojej niewypłacalności ani zwiększyć jej stopnia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. 6) RZETELNOŚĆ DŁUŻNIKA WE UPRZEDNIEJ UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ Jeżeli wcześniej toczyło się wobec Ciebie konsumenckie postępowanie upadłościowe i zostało umorzone oraz jeżeli uchylono ustalony plan spłaty wierzycieli - nie doszło do tego z Twojej winy. 7) BYŁY PRZEDSIĘBIORCA. WNIOSEK O UPADŁOŚĆ ZŁOŻONY W TERMINIE Mając taki obowiązek - jako przedsiębiorca lub członek zarządu spółki kapitałowej - złożyłeś w terminie wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeżeli jednak zasady współżycia społecznego, a w szczególności względy humanitarne przemawiają za koniecznością Twojego oddłużenia, sąd ma możliwość pominięcia tego warunku. 8) MORALNOŚĆ PŁATNICZA. Sąd w odrębnym procesie prawomocnie nie orzekł, że dokonywałeś czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli. Najczęstszym przypadkiem takich czynności jest darowizna nieruchomości na rzecz osób bliskich celem uniknięcia - w zamyśle dłużnika - egzekucji z tego składnika majątkowego. 9) NIE UMORZONO WCZEŚNIEJ TWOICH DŁUGÓW W UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ. Umorzenie Twoich zobowiązań musiało mieć miejsce w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. Jeżeli spełniasz powyższe kryteria, ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a co za tym idzie oddłużenie, jest realne i zależne od Twojej postawy w toku postępowania upadłościowego. Co więcej, jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, a więc sąd ogłosi upadłość konsumencką, a Ty jako upadły wywiążesz się ze wszystkich swoich obowiązków w toku postępowania upadłościowego, jako niewypłacalny dłużnik uzyskujesz PEWNOŚĆ ODDŁUŻENIA. Zapraszamy na stronę www.upadlosckonsumencka.pl
OdpowiedzSprawdź czy kwalifikujesz się do oddłużenia, polecam świetną stronę: umorzeniedlugu.pl
OdpowiedzSłuchajcie na stronie www.upadlosc-konsumencka.pl jest ogromna dawka wiedzy w temacie upadłości konsumenckiej i oddłużenia. Wszystkiego można się dowiedzieć.
Odpowiedz