Ok. 300 mln euro na programy dot. rolnictwa, szczególnie ochrony wód
- Autor: PAP
- Data: 06-12-2018, 13:58

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wystąpił w czwartek, drugim dniu trwającego od środy w Katowicach Szczytu Miejskiego "Miasta dla klimatu" - jednej z imprez towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP24. Jeden z paneli szczytu był poświęcony problematyce zanieczyszczenia wody.
Gróbarczyk m.in. akcentował potrzebę łączenia działań dotyczących wody z celami gospodarczymi oraz środowiskowymi. Jak mówił, Polska w poprzednich latach m.in. inwestowała znaczne środki w infrastrukturę oczyszczania wody; obecnie pracuje m.in. nad systemami retencji i utrzymywania wody - istotnymi z punktu widzenia utrzymywania źródeł wody i poziomu wód śródlądowych.
"Chcemy wdrożyć programy unijne, które dotyczą rolnictwa - w szczególności ochrony wody. Chcemy na to wydać ok. 300 mln euro do 2024 r., w szczególności, aby chronić wodę przed zanieczyszczeniem azotem, który jest produktem ubocznym działań rolniczych i który może zanieczyszczać źródła wód" - zasygnalizował minister.
Zapowiedź Gróbarczyka wiąże się m.in. z kwestią wdrażania przez Polskę tzw. dyrektywy azotanowej. Według tego dokumentu Polska musi wywiązać się z zobowiązań, które wynikają z unijnych przepisów odnośnie ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami.
W poprzednich latach Komisja Europejska prowadziła wobec Polski postępowanie w związku z niewdrożeniem unijnych przepisów dotyczących ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Unijny Trybunał Sprawiedliwości w 2014 r. orzekł, że Polska nie wywiązuje się z zobowiązań unijnej dyrektywy azotanowej.
Dyrektywa ta służy ochronie jakości wód w Europie poprzez zapobieganie zanieczyszczeniom wód gruntowych i powierzchniowych azotanami pochodzącymi z rolnictwa oraz poprzez promowanie dobrych praktyk rolniczych.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Ekoschematy produkcji zwierzęcej są niedoszacowane
-
Ustawia o Inspekcji Weterynaryjnej: Co umożliwią nowe przepisy?
-
Wiceminister infrastruktury: zakładamy możliwość budowy nowego terminala
-
Komisja Rolnictwa za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
Komisja sejmowa za sprawozdaniem z wykonania budżetu rolnego 2021 r.
-
KRUS ogłosił wysokość składek na ubezpieczenie w III kwartale
-
Mimo opadów na polach nadal sucho. Rolnicy mają problemy z uprawami
-
Miliardowe straty sektora rolniczego w Ukrainie
-
Andrzej Duda podpisał ustawę o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych
-
Przemysław Czarnek nagrodził najlepsze rymowanki o pracy w rolnictwie
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)