Ochrona jakości produktów spożywczych jest postrzegana jako istotna cecha materiałów opakowaniowych aż przez 70% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym w styczniu 2013 roku przez Ipsos na zlecenie firmy Tetra Pak. Jednocześnie 62% osób uznało, że oczekuje, aby opakowanie zapewniało wysoką jakość produktu spożywczego.

Utrzymanie wysokiej jakości pakowanych produktów spożywczych w czasie od ich wyprodukowania do momentu konsumpcji nie jest prostym zadaniem. Czasem nawet przez kilka miesięcy są one narażone na wpływ różnych czynników zewnętrznych. Należą do nich ryzyko kontaktu fizycznego z powietrzem, światłem oraz bakteriami, które mają negatywny wpływ na jakość zapakowanej żywności.

Wartość spożywcza produktów zależy od ilości zawartych w nich składników odżywczych i witamin, które są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza światło.

Światło rozkłada witaminy, przede wszystkim witaminę A, co ma znaczenie szczególnie w odniesieniu do soków. Przyspiesza również utlenianie tłuszczów w takich produktach spożywczych, jak mleko, sery, zupy i sosy. Zmiany te przyczyniają się do powstania nieprzyjemnego smaku i zapachu w przechowywanej żywności płynnej. Wymienione reakcje prowadzą do obniżenia wartości odżywczej i biologicznej produktów.

Opakowania kartonowe, oprócz pełnienia kluczowej funkcji w zakresie ochrony jakości żywności, są coraz bardziej wygodne w użyciu dzięki najnowszym kształtom i zamknięciom. Są także przyjazne dla środowiska, ponieważ wytwarza się je głównie z surowców odnawialnych oraz mogą być w pełni poddawane recyklingowi. Dodatkowo, jako opakowania nietłukące się, są bezpieczne w użyciu, nawet dla małych dzieci.