Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

OPERATOR i jego obowiązki wg polskiej ustawy F-gazowej

 • www.portalspozywczy.pl
 • Autor: www.portalspozywczy.pl
 • Data: 08-05-2017, 12:16
- Polskie i europejskie regulacje dotyczące ochrony środowiska ukazują szereg obowiązków nakładanych na wszystkich przedsiębiorców, których ustawa z dnia 15 maja 2015r o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. 2015 r. poz. 881), tzw. Ustawa F-gazowa określa mianem Operatorów – mówi Krzysztof Grzegorczyk, prezes zarządu PROZON Fundacji Ochrony Klimatu.
OPERATOR i jego obowiązki wg polskiej ustawy F-gazowej
Krzysztof Grzegorczyk, prezes zarządu PROZON Fundacji Ochrony Klimatu

Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 842/2006, do którego odwołuje się polska ustawa, „operator” oznacza osobę fizyczną lub prawną sprawującą faktyczną kontrolę nad technicznym działaniem produktów i urządzeń objętych niniejszym rozporządzeniem.

- Najczęściej operatorem jest po prostu właściciel instalacji chłodniczej lub osoba zarządzająca obiektem, w którym urządzenie się mieści. Obowiązki operatora powstają w dniu dostarczenia urządzenia na miejsce użytkowania lub w dniu zakończenia jego instalacji i napełnienia czynnikiem chłodniczym. Warto wyjaśnić, że sprawowanie faktycznej kontroli to pełny dostęp do urządzenia, możliwość codziennej kontroli jego pracy oraz podejmowanie decyzji dotyczących tego urządzenia - np. modyfikacja urządzenia, wymiana elementów, instalacja detektora wycieków, uzupełnienie czynnika chłodniczego w urządzeniu, naprawy. Nawet, jeśli operator zleca kontrolę osobie trzeciej (najczęściej firmie serwisowej), nadal pozostaje odpowiedzialny za jej działanie i wypełnianie obowiązków operatora. Współpraca i wymagania wobec serwisu urządzeń chłodniczych; postępowanie z odpadami czynnika i zużytymi urządzeniami klimatyzacyjnymi; poprawne prowadzenie dokumentacji środowiskowej, zgodnie z wymogami Urzędów Marszałkowskich; Centralny Rejestr Operatorów oraz kontrole WIOŚ to wyzwania z którymi obecnie muszą zmagać się Przedsiębiorcy – Operatorzy – mówi Krzysztof Grzegorczyk, prezes zarządu PROZON Fundacji Ochrony Klimatu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • chłodniarz 2017-05-14 08:29:48

  wielka lipa z tymi f-gazami. Pan Gregorczyk jest figurantem działającym na szkode polskiej gospodarki. pod szyldem prozonu napęda sprzedaz fundatorom tej fundacji. lobbuje producentom gazów. jest współtwórca ciężkiego przestępstwa na interesie Polski. a już budoanie instalacji na CO2 które są nierentowane, nie rokują, drogie, trudne w naprawie to ewidentny przykład braku logiki. Panie Grzegorczyk - nie zapomnimy Panu tego!

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!