OPERATOR i jego obowiązki wg polskiej ustawy F-gazowej

Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 842/2006, do którego odwołuje się polska ustawa, „operator” oznacza osobę fizyczną lub prawną sprawującą faktyczną kontrolę nad technicznym działaniem produktów i urządzeń objętych niniejszym rozporządzeniem.
- Najczęściej operatorem jest po prostu właściciel instalacji chłodniczej lub osoba zarządzająca obiektem, w którym urządzenie się mieści. Obowiązki operatora powstają w dniu dostarczenia urządzenia na miejsce użytkowania lub w dniu zakończenia jego instalacji i napełnienia czynnikiem chłodniczym. Warto wyjaśnić, że sprawowanie faktycznej kontroli to pełny dostęp do urządzenia, możliwość codziennej kontroli jego pracy oraz podejmowanie decyzji dotyczących tego urządzenia - np. modyfikacja urządzenia, wymiana elementów, instalacja detektora wycieków, uzupełnienie czynnika chłodniczego w urządzeniu, naprawy. Nawet, jeśli operator zleca kontrolę osobie trzeciej (najczęściej firmie serwisowej), nadal pozostaje odpowiedzialny za jej działanie i wypełnianie obowiązków operatora. Współpraca i wymagania wobec serwisu urządzeń chłodniczych; postępowanie z odpadami czynnika i zużytymi urządzeniami klimatyzacyjnymi; poprawne prowadzenie dokumentacji środowiskowej, zgodnie z wymogami Urzędów Marszałkowskich; Centralny Rejestr Operatorów oraz kontrole WIOŚ to wyzwania z którymi obecnie muszą zmagać się Przedsiębiorcy – Operatorzy – mówi Krzysztof Grzegorczyk, prezes zarządu PROZON Fundacji Ochrony Klimatu.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
Ochrona środowiska: deklaracje firm nie przekładają się na działania
-
Delegacja Copa-Cogeca spotkała się z przewodniczącym Rady UE
-
Nadchodzą istotne zmiany legislacji w ochronie środowiska i OZE
-
Biedronka rozumie wagę ochrony środowiska
-
Będą wyższe kary za niszczenie środowiska
-
Prezes KAES Logistics: Zrównoważone dostawy coraz ważniejsze dla klienta
-
Winnice w walce ze zmianami klimatu, czyli zrównoważony rozwój a wino
-
Wiceprezes Żabki na EEC 2021: inwestowanie w ESG buduje wartość firmy
-
Wiceprezes Żabki na EEC 2021: ESG to dzisiejsze „must have” biznesu
-
Gospodarka Obiegu Zamkniętego
Mintel: Konsumenci są mocno ukierunkowani na aspekt prośrodowiskowy
komentarze (1)
wielka lipa z tymi f-gazami. Pan Gregorczyk jest figurantem działającym na szkode polskiej gospodarki. pod szyldem prozonu napęda sprzedaz fundatorom tej fundacji. lobbuje producentom gazów. jest współtwórca ciężkiego przestępstwa na interesie Polski. a już budoanie instalacji na CO2 które są nierentowane, nie rokują, drogie, trudne w naprawie to ewidentny przykład braku logiki. Panie Grzegorczyk - nie zapomnimy Panu tego!
Odpowiedz