Organizacje branżowe: Protekcjonizm jest zagrożeniem dla polskiego eksportu żywności
- Autor: PAP/portalspozywczy.pl
- Data: 22-03-2018, 08:04

- W 2017 r. Polska wywiozła żywność o wartości 27 mld euro, jest ona eksportowana do 70 krajów świata, ale 80 proc. polskich produktów rolno-spożywczych trafia do Unii Europejskiej, dlatego narastające zjawisko protekcjonizmu stanowi zagrożenie dla całej gospodarki polskiej - tłumaczył na środowej konferencji prasowej dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.
Według niego bariery tworzone są poprzez wprowadzanie konkretnych przepisów, przeprowadzania licznych kontroli sanitarnych, negatywne kampanie medialne (tzw. "czarny PR"), obowiązek dodatkowych certyfikacji itp. Np. dosyć mocne bariery pozataryfowe, i to na różnych poziomach, stosują wobec Polski Czechy.
"Ten kraj, który dwa lata temu był trzecim odbiorcą polskiej żywności, w ubiegłym roku spadł na piątą pozycję, spadki eksportu nastąpiły we wszystkich kategoriach produktów. (...) Czesi wprowadzili np. kryterium +produkty o niewystarczającej jakości+, które nie wiadomo, co znaczy. Takie zachowanie ma wpływ m.in. na czeskich dystrybutorów, którzy, obawiając się kontroli, sięgają po żywność z innych krajów" - argumentował Gantner.
Europoseł PSL i szef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski zwrócił uwagę, że protekcjonizm na unijnym rynku jest zjawiskiem zauważalnym także przez europosłów z innych krajów. "Jednym z najważniejszych osiągnięć UE jest jednolity rynek, przynoszący korzyści wszystkim krajom, tymczasem przez tworzenie barier staje się on nieefektywny" - mówił Siekierski. Jego zdaniem KE powinna zająć się sprawą, ale jak na razie unika tego tematu m.in. dlatego, że nie na instrumentów, by temu przeciwdziałać.
Z opublikowanego w styczniu br. opracowania PE wynika, że usunięcie barier wewnątrzwspólnotowych mogłoby skutkować wprowadzeniem dodatkowych 183 mln euro do gospodarki UE.
W ocenie polskich eksporterów żywności najwięcej barier wprowadziły: Czechy, Niemcy, Słowacja, Hiszpania, Węgry, Holandia i Wielka Brytania.
Ponieważ polscy eksporterzy są w wielu sytuacjach bezradni, nie mogą się odwołać od tego typu ocen, Polska Federacja Producentów Żywności wraz z organizacjami branżowymi zleciły przygotowanie raportu, który nie tylko wskazywałby na bariery w handlu wewnątrzwspólnotowym, ale także dawał propozycję poprawy sytuacji. Raport został przygotowany w ramach programu Single Europe Varied Food przez kancelarię prawną Dentons - poinformował Gantner.
więcej informacji:
- eksport żywności
- RSS
- ALERT
- Andrzej Gantner
- RSS
- ALERT
- żywność
- RSS
- ALERT
- polska żywność
- RSS
- ALERT
- Polska Federacja Producentów Żywności
- RSS
- ALERT
- Single Europe Varied Food
- RSS
- ALERT
- protekcjonizm
- RSS
- ALERT
- protekcjonizm w UE
- RSS
- ALERT
- Komisja Europejska
- RSS
- ALERT
- PFPŻ
- RSS
- ALERT
- RASFF
- RSS
- ALERT
- Czesław Siekierski
- RSS
- ALERT
- UPEMI
- RSS
- ALERT
- Agnieszka Różańska
- RSS
- ALERT
- Jerzy Wierzbicki
- RSS
- ALERT
- Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
- RSS
- ALERT
Powiązane tematy:
-
Lidl eksportuje polską żywność. Na które rynki trafiają te produkty?
-
Żywność, która zapobiega i leczy. Rusza konkurs dla firm i naukowców
-
Morawiecki: Putin uczynił z żywności narzędzie szantażu
-
Rosja wstrzymuje dostawy żywności. Wykorzystuje to jako broń
-
Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
-
Senator PiS uspokaja Polaków: Masło nie jest aż takie drogie
-
Lidl, Biedronka i Aldi mają sposoby na niższe ceny żywności
-
Ardanowski: wojna w Ukrainie spowodowała wielką wyrwę w produkcji żywności
-
KE prognozuje wzrost PKB Polski w 2022 o 3,7 proc., inflację na poziomie 11,6 proc.
-
Podrożały olej, masło, mięso wołowe, drobiowe i wieprzowe
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
komentarze (0)