Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Organizacje rolnicze chcą uproszczenia WPR

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 04-04-2017, 14:20
Podczas spotkania wysokiego szczebla z maltańską prezydencją, Copa i Cogeca nakreśliły swoje poglądy na temat rozporządzenia omnibus i uproszczenia wspólnej polityki rolnej (WPR), o których mówili ministrowie rolnictwa UE w Luksemburgu.
Organizacje rolnicze chcą uproszczenia WPR
fot. Copa-Cogeca

W rozmowie z Roderickiem Galdesem, maltańskim sekretarzem stanu ds. rolnictwa, rybołówstwa i praw zwierząt, przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson pochwalił zaproponowane zmiany do narzędzia stabilizacji dochodów w rozporządzeniu omnibus, gdyż pozwolą one na uruchomienie tego środka w momencie gdy dochód gospodarstwa spadnie o 20 a nie o 30%. Zdaniem Copa i Cogeca jest to krok we właściwym kierunku, który powinien zwiększyć częstotliwość stosowania tego narzędzia i doprowadzić do lepszego ukierunkowania wsparcia, zwłaszcza w branży mleczarskiej i wołowej.

Wniosek ten zawiera również zmiany do instrumentów finansowych, by rolnicy mogli łatwiej otrzymywać pożyczki w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Magnusson wyraził jednak zaniepokojenie związane z otwarciem aktów podstawowych w momencie gdy rozpoczynają się dyskusje na temat przyszłej WPR po 2020 r.

Pochwalił utrzymanie obszarów proekologicznych na poziomie 5% przez Komisję Europejską. Według sprawozdania oceniającego Komisji, obszary proekologiczne wpływają na poprawę różnorodności biologicznej i wspierają usługi ekosystemowe. Przegląd ten stanowi część ostatniej reformy wspólnej polityki rolnej i obejmuje dwa pierwsze lata jej realizacji.

Podsumowując, Magnusson położył nacisk na konieczność prawdziwego uproszczenia WPR, mówiąc, że apelujemy o to od czasu ostatniej reformy WPR. Nakłaniał instytucje do stworzenia „wspólnej, silnej i prostej dla wszystkich polityki, która wesprze rolników w dalszej produkcji bezpiecznej, wysokiej jakości, pożywnej żywności, wytwarzanej w sposób zrównoważony dla obywateli”.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • artmetic ekonsulting 2017-05-03 01:15:15

  Dotacje z PROW, gospodarstwa rolne: artmetic.pl

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!