Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Organizacje rolnicze nie zgadzają się cięcia w budżecie UE na rolnictwo

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 17-06-2017, 11:15
Copa i Cogeca omawiają przyszły budżet z komisarzem Oettingerem zwracając uwagę na konieczność niedopuszczenia do cięć w wydatkach na rolnictwo, gdyż w przeciwnym wypadku produkcja wysokiej jakości żywności, cele środowiskowe, konkurencyjność, wzrost i zatrudnienie będą zagrożone.
Organizacje rolnicze nie zgadzają się cięcia w budżecie UE na rolnictwo
Fot. Shutterstock

Copa i Cogeca omówiły w tym tygodniu z komisarzem Oettingerem w Brukseli przyszłość budżetu, kładąc nacisk na konieczność utrzymania aktualnego poziomu wydatków na rolnictwo, gdyż w przeciwnym razie zagrożony będzie nie tylko poziom życia rolników lecz również konkurencyjność i dostawy wysokiej jakości żywności, a także osiągnięcie unijnych celów środowiskowych i społecznych.

Przemawiając w Brukseli, przewodniczący Copa Martin Merrild powiedział „Copa i Cogeca zdecydowanie odrzucają wszelkie propozycje obcięcia wydatków na wspólną politykę rolną w budżecie UE w przyszłości. Dochody rolników już wynoszą jedynie 40% średnich zarobków w UE, a w ciągu ostatnich czterech lat spadły o 20%. A przecież to rolnicy są odpowiedzialni nie tylko za codzienną produkcję wysokiej jakości bezpiecznej żywności spełniającej surowe normy produkcji i dobrostanu lecz również stanowią cześć rozwiązania problemu jakim są zmiany klimatu. Są również centrum obszarów wiejskich, zapewniając wzrost i miejsca pracy na obszarach, gdzie często brakuje alternatyw dla tej formy zatrudnienia. Jest to jeden z najważniejszych priorytetów Komisji Junckera”.

„Eksport produktów rolnych ma duże znaczenie dla gospodarki. Dlatego też potrzebujemy WPR wzmacniającej naszą konkurencyjność” - dodał.

Przewodniczący Merrild wyraził uznanie dla wsparcia komisarza dla sektora rolnego. Komisarz Oettinger zwrócił uwagę na poważne wyzwania przed jakimi staje UE, twierdząc, że Brexit doprowadzi do utraty części budżetu UE. Ponadto pojawiły się nowe priorytety jak uchodźcy, migracja, bezpieczeństwo czy walka z terroryzmem. Stwierdził jednak, że sektor rolny nie może paść ofiarą tej sytuacji i powiedział, że liczy na znalezienie konstruktywnego rozwiązania. Apelował do organizacji rolniczych i spółdzielczych o aktywny, zdecydowany i konstruktywny udział w debacie i o nawiązanie dialogu z ministrami.

Przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson dodał, że wspólna polityka rolna w największym stopniu przyczynia się do osiągnięcia większości celów zrównoważonego rozwoju w UE. Działania te stanowią jedynie 1% publicznych wydatków UE, jest to więc świetna inwestycja. Liczba ludności na świecie ma się zwiększyć, a sektor rolny zmaga się z poważnymi problemami. Naprawdę nie jest to odpowiedni moment, by obciąć wydatki i zagrozić różnorakim korzyściom jakie przynosi rolnictwo. Ze względu na trudną sytuację panującą na rynku w ostatnich latach rolnicy i ich spółdzielnie potrzebują odpowiedniego wsparcia, by móc dobrze wykonywać swoją pracę.   Apelujemy do Parlamentu, ministrów i Komisji o zapewnienie rentowności i zrównoważoności sektora rolnego w przyszłości”.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!