Orlen Południe nabył biogazownię rolniczą Bioenergy Project
Spółka Orlen Południe kupiła biogazownię rolniczą Bioenergy Project w Konopnicy. Planuje przekształcić ją w wytwórnię biometanu. By zabezpieczyć dostawy, pozyskana została też spółka Biozec, odpowiedzialna za sprzedaż i dystrybucję dostarczanej przez biogazownię energii cieplnej - podał PKN Orlen.

Informując w piątek o realizacji projektu, koncern podkreślił, że wpisuje się on "w strategię budowy nowej linii biznesowej Orlen Południe w obszarze produkcji biogazu", która zakłada m.in. "rozbudowę możliwości produkcyjnych pozyskanych aktywów do ok. 7 mln sześc. biometanu rocznie".
"Orlen Południe z Grupy Orlen nabył biogazownię rolniczą Bioenergy Project w Konopnicy, którą planuje przekształcić na wytwórnię biometanu. W celu zabezpieczenia łańcucha dostaw, pozyskana została także spółka Biozec, odpowiedzialna za sprzedaż i dystrybucję dostarczanej przez biogazownię energii cieplnej" - poinformował w komunikacie PKN Orlen. Podkreślił, że "obok zakupu najwyższej jakości aktywów, transakcja zapewni spółce Orlen Południe pozyskanie wykwalifikowanej kadry, która jest niezbędna do dalszego efektywnego rozwoju w ramach sieci wytwórców biogazu rolniczego".
"Transformację energetyczną traktujemy jako szansę na wejście w nowe segmenty biznesowe" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w informacji koncernu. Dodał, że zgodnie z nową strategią do 2030 r. Grupa Orlen buduje "efektywny ekonomicznie i energetycznie system odnawialnych źródeł energii". "Rozwój działalności w obszarze biogazu doskonale wpisuje się w te założenia" - ocenił Obajtek. Szef PKN Orlen zaznaczył, że podejmowane działania wzmacniają kompetencje i pozycję rynkową Orlen Południe, spółki Grupy Orlen, która wzbogaca swoje portfolio o kolejny bioprodukt.
PKN Orlen podał, że biogazownia o mocy 1,99 MW w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka, została oddana do użytku w styczniu 2012 r. - do procesu fermentacji instalacja wykorzystuje głównie pozostałości z tłoczenia soków z jabłek, a w mniejszym stopniu też inne surowce, m.in. porzeczkę. Koncern zwrócił uwagę, że "zakład posiada dobrą lokalizację ze względu na rozległe tereny sadownicze znajdujące się w okolicy, co oznacza stały dostęp do surowca potrzebnego do produkcji biogazu".
"Aktualnie instalacja wykorzystywana jest do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na rynku lokalnym. Orlen Południe planuje jej przekształcenie w wytwórnię biometanu, który będzie dystrybuowany do odbiorców poprzez przyłączenie do sieci dystrybucyjnej" - przekazał PKN Orlen. Zapowiedział, iż "celem jest rozbudowa zakładu do możliwości produkcji ok. 7 mln sześc. biometanu rocznie, co może nastąpić już w roku 2022".
